Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, November 20, 2006

ΤΗΛΕΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΓΑΠΗΣ - ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ ΡΩΣΙΑΣ

Ο Τηλεμαραθώνιος, που γίνεται με πρωτοβουλία του Συμβουλίου Απόδημου Ελληνισμού, του Andrew Athens, δημιουργού του προγράμματος HELLENICARE και της Γενικής Διεύθυνσης Τηλεόρασης της ΕΡΤ, έχει στόχο τη συγκέντρωση χρημάτων για τη δημιουργία νέου Κέντρου Υγείας για τον Ελληνισμό της Νότιας Ρωσίας και τον εξοπλισμό του Κέντρου Υγείας στη Χειμάρρα για τους Έλληνες που ζουν εκεί. Στον τηλεμαραθώνιο, που θα μεταδοθεί από τις 18.00 έως τις 23.00, θα συμμετάσχουν ο Andrew Athens, ο Κυριάκος Κανάκης, γιατρός του Hellenicare, ο Πρόεδρος της Δικομματικής Επιτροπής για τον Απόδημο Ελληνισμό Γρηγόρης Νιώτης, ο Παναγιώτης Ψωμιάδης, ο Πύρρος Δήμας, ο Βαλέριος Λεωνίδης, ο Νίκος Κακλαμανάκης, ο Ευγένιος Χαϊτίδης, ο Νίκος Παπάζογλου, ο Αντώνης Πανούτσος, ο Στέλιος Μάινας, ο Άκης Σακελαρίου και ο Ιεροκλής Μιχαηλίδης. Το καλλιτεχνικό μέρος του τηλεμαραθώνιου θα στηρίξουν με ζωντανές εμφανίσεις στο στούντιο της ΕΡΤ ο Μανώλης Μητσιάς, ο Μπάμπης Τσέρτος, ο Βαγγέλης Κορακάκης, ο Σάββας Σιάτρας και ο Πέτρος Γαϊτάνος. Όλες οι μουσικές επενδύσεις του τηλεμαραθώνιου είναι ευγενική προσφορά του Σταμάτη Σπανουδάκη. Στη διάρκεια του προγράμματος θα υπάρξουν απ’ ευθείας συνδέσεις με τη Μόσχα, τη Χειμάρρα, το Σικάγο, αλλά και την Καλλιθέα, όπου θα συγκεντρωθούν 50 ποντιακοί σύλλογοι προκειμένου να καταθέσουν τις δικές τους εισφορές. Τη στήριξή του στην προσπάθεια αυτή θα δώσει μέσω τηλεφώνου και ο Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας κ. Αναστάσιος.
EPT

No comments: