Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, November 11, 2006

Nje shaka pilouriote Aleksandër Çipa

note: Vecuam kete koment te analistit A. Cipa ne Koha jone ku ai e konsideron se sulmi kunder Kadarese ka lidhje me dhenien e pasaportave vorioepiroteve!!!!
Ske ci thua, nje shaka pilurjote....


nga Aleksandër Çipa
Personalisht e konsideroj një fushatë përbaltje, atë ç'ka po ngjet sot në lidhje me emrin e Ismail Kadaresë. Mirëpo është përbaltje, me baltën e ndenjur të shoqërisë sonë. E gjitha është një fushatë e cila nuk ka se si të mos vlerësohet për kontekstin në të cilën ngjet. Vlera kombëtare e Kadaresë, si e tillë, ka lidhje me gjithçka përfaqësuese për shoqërinë tone kombëtare.

Prej kësaj përbaltje, e cila qartë evidenton mungesën e skrupullit dhe përgjegjësisë qytetare dhe kombëtare, ne sipas mendjes sime, do të përfitojmë një nervozizëm gjeniu dhe atë që e quaj më të rëndësishme: kemi shtuar mundësinë për të patur shtesë të një kryevepre prej gjeniut të ngacmuar tejmase. Uroj të ngjasë vetëm kjo! Personalisht mendoj se ajo që po ngjet ka lidhje dhe motivohet vetëm prej konteksteve, ndër të cilat janë edhe këto:

1‑ Manipulimi i fushatës për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare. Përdorimi i saj për të ndëshkuar pameritueshëm oponentët potencialë të komunizmit dhe regjimit të tij.

2‑ Shtyrja e negociatave për përcaktimin e statusit të Pavarësisë së Kosovës.

3‑ Dekreti i qeverisë greke për dhënien e nënshtetësisë kategorisë së përcaktuar të homogjenëve grekë në Shqipëri

4‑ Ilariteti skandaloz që përcjell në jetën e vet publike shoqëria, ku mbretëron asimetria në ndarjen dhe përcaktimin e vlerave dhe të kritereve të zhvillimit dhe progresit. Të gjitha këto përbëjnë një sistem madhor kontekstesh. Kadareja ka qenë dhe mbetet padyshim një vizionar gjenial i së shkuarës dhe i rrënjëve kulturore të kombit, sikundër mbetet një vizionar i mirëorientuar për destinacionet shqiptare në kontinentin tekanjoz.

Vlerat dhe dimensioni i tejjetshëm i tij, me dije dhe padije, po sulmohen prej ditëzinjve jetëshkurtër. Gjithçka lidhet me synimin e dhunimit të imazhit për njeriun Kadare, i cili ka cenet dhe të metat si çdo individ i zakonshëm. Fushata i ka premisat për t'u zgjatur, por gjeniu ka vetëm fatin e qenies për gjithë racën tonë, të ardhurën dhe të paardhurën ende në jetë.

No comments: