Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, November 14, 2006

Reagime te reja rreth dyshtetesise

Tuesday, November 14, 2006

Reagime te reja rreth dyshtetesise
note: dy komente per dyshtetesine nga dy analiste te njohur. Ata jane te mendimit qe emigrantet nga jugu te mos marrin nenshtetesine greke, pra te jene qytetare me te drejta te cunguara ne Greqi, ose e kunderta te lene ate shqiptare, perkundrazi camet le te marrin shtetesine greke.Me sa duket po marrin detyren e konsulentit te qeverise greke. Mbase do te ishte mire qe keta analiste te dergoheshin nje muaj stazh emigranti per te ndryshuar pikepamjet e tyre.....

Neshat Tozaj

- populli ka probleme me atdheun. Ata duan të ikin një orë e më parë nga ky vend. Kryeqeveritari i vendit, edhe pse mund të ngrinte dhe të insistonte për problemin “Çam”, mund të kërkonte që çamët të ktheheshin në pronat e tyre, të bëheshin qoftë edhe shtetas grek. Kryeqeveritari pra, përshëndet ligjin e ri të qeverisë Greke për të dhënë dyshtetësinw 120.000 qytetarëve shqiptarë. (Qeveria shqiptare duhet të bënte analizë të gjithanshme dhe të përcaktonte qëndrimin e saj).(Zeri popullit 14-11-2006)

Virion Graci:
…në kufijtë tanë jugorë sot, më keq se në vitin ‘91 shikon të rinj, burra e gra, me rraqe në shpinë, për të provuar kafshatën e helmatisur të kurbetit, për të ndryshuar kombësi, identitet vetjak e nënshtetësi; (Shekulli 14-11-2006)

# posted by himara @ 3:33 PM 0 comments links to this post

No comments: