Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, December 23, 2006

Από τις σπανιότερες φωτογραφίες του κόσμου

Τόκιο

Μια ιαπωνική ερευνητική ομάδα κατάφερε να βιντεοσκοπήσει ένα γιγάντιο καλαμάρι κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας -πιθανότατα για πρώτη φορά στον κόσμο. Το νεαρό μαλάκιο, που μεταφέρθηκε στο εργαστήριο, έχει μήκος «μόλις» επτά μέτρα, μαζί με τα πλοκάμια, και ζυγίζει 50 κιλά.

«Όπως δείχνει το βίντεο, το τεράστιο καλαμάρι πάλεψε βίαια για να ξεφύγει εκτοξεύντας νερό από τη χοάνη του» περιγράφει ο Τσουνέμι Κουμποντέρα, επικεφαλής της αποστολής του Εθνικού Μουσείου Επιστημών της Ιαπωνίας. «Πρόκειται πιθανότατα για το πρώτο βίντεο ενός ζωντανού γιγάντιου καλαμαριού, αν και προς το παρόν δεν το έχω επιβεβαιώσει» είπε.

Το καλαμάρι συνελήφθη όταν τσίμπησε το δόλωμα -ένα μικρό καλαμάρι- σε βάθος 640 μέτρων στο Βόρειο Ειρηνικό, περίπου 1.000 χλμ νότια του Τόκιο.

Οι ερευνητές έφτασαν στην περιοχή ακολουθώντας τις φάλαινες φυσητήρες που είναι γνωστό ότι τρέφονται με γιγάντια καλαμάρια σε μεγάλο βάθος.

«Τα καλαμάρια, συμπεριλαμβανομένων των γιγάντιων καλαμαριών, είναι η κύρια τροφή για τις φάλαινες φυσητήρες. Και κάθε φάλαινα φυσητήρας πρέπει να καταναλώνει τουλάχιστον 500 κιλά κάθε ημέρα» σχολιάζει ο Κουμποντέρα.

«Περίπου 200.000 φάλαινες φυστήρες πιστεύεται ότι ζουν στο δυτικό μισό του Ειρηνικού, οπότε μπορείτε να φανταστείτε πόσα γιγάντια καλαμάρια πρέπει να υπάρχουν σε μεγάλο βάθος» συνεχίζει.

Τα γιγάντια καλαμάρια του γένους Architeuthis εκτιμάται ότι φτάνουν σε μήκος έως και τα 13 μέτρα.

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press

No comments: