Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 06, 2006

Investing Agreement between Greece & UN

The UN Establishes Bureau in Athens

note:The countries participating in the agreement will be Greece, Turkey, Albania, Bulgaria, Romania, Russia, Serbia, Hungary, Georgia, Armenia, Moldavia and Azerbaijan.

06 Dec 2006 10:51:00 (ERT) By Christos Pagonis

An agreement promoting commerce and investments was signed between the Greek government and the UN. Economy & Finance Minister Georgios Alogoskoufis and UNDP Deputy Director, Europe and CIS Marta Ruendas. According to the agreement a bureau will open in Athens, promoting the better cooperation among the 12 countries of the wider region and the boosting of commerce and investments. The programme will be co-financed by Greece, Turkey and the UN. The countries participating in the agreement will be Greece, Turkey, Albania, Bulgaria, Romania, Russia, Serbia, Hungary, Georgia, Armenia, Moldavia and Azerbaijan. After the signing of the agreement, Mr Alogoskoufis stated that the bureau would focus on the development of the private sector through the utilisation of investing opportunities in the region. Emphasis will be also given to the promotion of exports to the EU and the US. He also added that the agreement signalled a new era of cooperation with the UN. Greece gives special emphasis on economic development, peace and the prosperity of the peoples in the wider region.

From her side, Ms Ruendas described the agreement very important, adding that she was especially grateful to the Greek government and Mr Alogoskoufis. Greece’s participation in the agreement is of strategic importance. The region is expected to combat its economic problems through this cooperation.

Translated by John Crystallidis

No comments: