Friday, December 08, 2006

Mbi "kryevepren" e zotit Bixhili

Postuar per blogger nga Edvin Qirici

Kjo dashka me te vertete stomak te forte. Po jo per permbajtjen e asaj cka shkruan se faktikisht nuk ka asgje te re nga cka na ka mesuar "xhaxhi Enver" neper shkolla, po vetem se jane perseritje e riperseritje te atyre dy pseudo-argumenteve qe ne gojen e nje "studiusi", nuk tregojne gje tjeter vecse deshperimin e nje deshtimi te plote profesional. Me vjen vertete cudi se ne Himarjotet i kemi bere vend vetes dhe kemi spikatur kudo qe kemi shkuar dhe punuar per aftesite tona intelektive dhe profesionale. Po ndoshta zoti Bixhili eshte pikerisht perjashtimi qe konfirmon rregullen ose ndoshta shartimi i tij intelektual me kulturen osmano-shqiptare ja ka bere gjakun te tejdukshem. Nuk e kupton ky njeri qe eshte ai qe po mohon dhe po behet renegat i gjakut te te pareve te tij. Pse nuk na jep ndonje shembull ky "studioz" per vende te tjera ne bote qe paskan ndryshuar gjuhen per arsye tregetie. Ketu ne Itali (te pakten ne qytetin ku une jetoj), ka shume kohe qe gjithe tregun e perimeve e kane mare ne dore pakistanet. Sipas teorise se ketij "shkencetari", i bie qe pas "N" vitesh, ne librat e historise te shkollave italiane, tu mesojne femijeve qe arsyeja per te cilen ne Bologna flitet vetem gjuha pakistane, qe te gjitha emrat e rrugeve jane emra sheikesh, qe i gjithe folklori dhe kenget jane arabisht etj.. etj.. eshte sepse gjysherit e tyre blinin presh tek dyqani poshte shtepise. Po pse shqiptaret nuk flasin turqisht sot? A nuk qendruan per 500 vjet nen turkun?

Zoti Bixhili nuk e kupton qe ky "studim" i tij nuk vlen as si provokim. I vetmi efekt qe do kete, eshte ai i fryrjes emotive qe do marin shqiptaro-kosovaret neper blogje dhe kjo gjendje emocionale do ti ndihmoje te harrojne per nje periudhe kohe problemet e verteta qe mbartin mbi shpatulla. Per himarjotet duhet dicka me teper per ti provokuar zoti Bixhili. Ne mbartim ne shekuj qetesine e Platonit dhe Sokratit, zgjuarsine e Odhisese, fuqine dhe madheshtine e Polifemit, pavdekshmerine e Akilit dhe mbi te gjitha historine tone te lavdishme dhe te pakontestueshme. Ne jemi Himarjote zoti Bixhili, po ti e ke harruar kuptimin e te qenit himarjot. Mund te ishe perpjekur dicka me teper, te pakten te arrije te justifikoje ADN tende.

Edvin Qirici

3 comments:

Anonymous said...

"Ne jemi Himarjote zoti Bixhili,"

Ne rradhe te pare ti nuk je Himariot, ti mund te jesh ndonje grek i ardhur ne Himare ose ndonje jashteqitje e
mundshme e popullit te Himares.Himariotet jane Shqiptare dhe kete nuk e thote , zoti Bixhili por e thote cdo historian serioz i vendit apo i huaj , e thote gjithashtu cdo Himariot qe si ulur akoma breket per 30 Evro.

Gjergji

Anonymous said...

Ne rradhe te dyte , mos fol here tjeter ne emer te Himarioteve,te shiturit si ty nuk mund te flasin dot ne emer te vetes se tyre e jo me ne emer te nje populli legjendar sic eshte ai i joni .
Hajde tung dhe dhente zoti qe nenat Shqiptare te lindin sa me pak tradhetare.

Edvin Qirici said...

Te me falesh per pergjigjen e vonuar, por vetem tani vure re rastesisht komentet e tua. Ke dhe nje arsye tjeter shume te forte per te me falur, pasi si menyra jote e te shkruarit (ne radhe te pare dhe ne radhe te dyte), ashtu edhe permbajtja e asaj çka kerkon deshperimisht te shprehesh, nuk meritojne absolutisht pergjigje. E thene kjo, kalojme tek pergjigja ose me sakte tek keshillat e mia per ty, qe per kete here jane terresisht gratis.
Kur ti flet per "historian" (ne shqip "historjan", dhe ti si shqiptar duhet ta dish)serioz shqiptar, je i lutur edhe te na japesh ndonje emer konkret, pasi me pak sforzo, edhe mund te na mbushesh mendjen se ekzistojne te tille ne shqiperi. E kuptoj se te dhashe nje detyre shtepie jo shume te lehte per nivelin tend psikiko-shoqeror, po tek e fundit, perballe nje ekuacioni pa zgjidhje, ti vlen aq sa mund te vleje edhe nje shkencetar.
Duke lene menjane menyren tende te artikulimit te shqipes, keshilla tjeter (gjithnje gratis) qe po te jap, eshte te zgjedhesh nje terminologji tjeter per tu pergjigjur, pasi "rezikon" qe te maresh pergjigje ne te njejten linje me nivelin tend te fjaleve, dhe kam pershtypjen se loja mund te jete shume me e madhe se ty. Me fjale me te verfera, qe ta kuptosh edhe ti, do jesh ti qe ne fund te nje debati te tille, do kesh nje sinkronizim te perkryer midis ngritjes se duarve dhe renies se brekeve.