Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, December 13, 2006

News from diaspora: Ethnic Greeks in decision-making centres

13 Dec 2006 11:27:00 (ERT)

From the “heart” of the United States in Washington, to the most distant Australian state, the ethnic Greeks hold important positions and play significant roles, particularly behind the scenes of decision-making centres.
Many senators, parliamentary deputies, state governors, senior party officials all over the world are originally from Greece and play a leading role in their “second” country. This phenomenon is most pronounced in the US and Australia, as a similar situation does not exist in Europe – although some European countries do boast large Greek communities.

Every morning when US President George W. Bush enters the White House’s Oval Office, two officials – John Negreponte and Frances Fragos-Townsend – are his eyes and ears in the United States and the rest of the world. The former is the chief of the National Intelligence Service and the latter is Homeland Security Adviser.

The “Greek Lobby” coordinator, Andrew Manatos, believes that Greek-American officials are able to influence decisions that concern Greece and Cyprus. However, the reality appears to contradict this, as nothing at all has changed in America’s bad policies in relation to Greece and Cyprus.

Andrew Natsios – until recently the head of USAID – also enjoys a close personal relationship with President Bush. Although he recently resigned in order to take up a professorship at Georgetown University, he has undertaken to provide humanitarian aid to Sudan at the president’s request.

No comments: