Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, December 10, 2006

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της 6ης Παγκόσμιας Συνέλευσης του ΣΑΕ

10/12/2006

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγη ώρα οι εργασίες της 6ης Παγκόσμιας Συνέλευσης του Ελληνισμού στην Θεσσαλονίκη.

Στις εργασίες της σημερινής συνεδρίασης, μίλησαν ο υφυπουργός Υγειάς και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Γιώργος Κωνσταντόπουλος και ο γενικός γραμματέας Ενημέρωσης κ. Πάνος Λειβαδάς.

Ακολούθησε η παρουσίαση των θέσεων και στόχων που θέτουν οι νέοι περιφερειάρχες του ΣΑΕ, αλλά και τα μέλη του νεοεκλεγέντος προεδρείου του οργανισμού για την νέα περίοδο.
Οι εργασίες έκλεισαν με την έκδοση των πορισμάτων και ψηφισμάτων από την ολομέλεια της συνέλευσης.

Σε δηλώσεις του στην ΕΡΑ5 ο υφυπουργός Εξωτερικών Θ. Κασσίμης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την ομαλή διεξαγωγή των εργασιών της συνέλευσης, αλλά και το πνεύμα συναίνεσης και ομόνοιας που επέδειξαν όλοι οι εκπρόσωποι.

No comments: