Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, December 12, 2006

NEWS:To Discovery συνδεδεμένο στην αεροστεγή θυρίδα του ISS

To Discovery συνδεδεμένο στην αεροστεγή θυρίδα του ISS
Χιούστον

Το επταμελές πλήρωμα του διαστημικού λεωφορείου Discovery έφτασε τα ξημερώματα της Τρίτης στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ΙSS) για να συνεχίσει την επέκταση του πολυεθνικού τροχιακού εργαστηρίου.

Το σκάφος προσδέθηκε στον ISS στις 00.12 ώρα Ελλάδας ενώ βρισκόταν 350 χιλιόμετρα πάνω από τη Νοτιοανατολική Ασία. Όλα τα φώτα του σταθμού άναψαν ως καλωσόρισμα όταν το Discovery βρισκόταν σε απόσταση δύο χιλιομέτρων.

Στις οκτώ ημέρες που το Discovery θα παραμείνει συνδεδεμένο με τον ISS, δύο ομάδες των δύο αστροναυτών η καθεμία θα πραγματοποιήσουν τρεις διαστημικούς περίπατους, τους οποίους η NASA χαρακτηρίζει από τις πιο περίπλοκες εργασίες που έχουν πραγματοποιηθεί ποτέ στο Διάστημα.

Την Τρίτη, ο φυσικός Κρίστερ Φούγκλεσανγκ, ο πρώτος Σουηδός στο Διάστημα, θα συνεργαστεί με τον Αμερικανό συνάδελφό του Ρόμπερτ Κέρμπιμ για να εγκαταστήσει μια εξωτερική δοκό βάρους δύο τόνων και κόστους 11 εκατ. δολαρίων. Μέσα από το τμήμα αυτό θα περνούν καλώδια τροφοδοσίας και δεδομένων καθώς και ψυκτικό υγρό.

Στους δύο επόμενους διαστημικούς περίπατους οι αστροναύτες θα πρέπει να τροποποιήσουν την καλωδίωση του ISS ώστε να τεθούν σε λειτουργία οι νέοι ηλιακοί συλλέκτες που εγκαταστάθηκαν στην αποστολή του Σεπτεμβρίου και θα διπλασιάσουν την διαθέσιμη ισχύ του ISS. Στη διάρκεια των εργασιών η ηλεκτροδότηση θα πρέπει να διακοπεί για λίγο στο μισό σταθμό.

Λιγότερο από τρεις ώρες μετά την πρόσδεση, το πλήρωμα διέκοψε την κανονική ροή των εργασιών για να εξετάσει την αριστερή πτέρυγα του Discovery, καθώς ένας αισθητήρας έδειξε ότι κάποιο άγνωστο μικρό αντικείμενο είχε προσκρούσει στην πτέρυγα το προηγούμενο βράδυ.

Δύο αστροναύτες χρησιμοποίησαν μια κάμερα τοποθετημένο στον ρομποτικό βραχίονα του ISS για να επιθεωρήσουν το εξωτερικό του σκάφους. Τα πυρίμαχα πλακίδια στην κάτω επιφάνεια της πτέρυγας παρουσιάζουν φθορές, οι οποίες όμως δεν κρίθηκαν σοβαρές.

Η NASA δίνει ιδιαίτερη προσοχή σε τυχόν φθορές της θερμικής ασπίδας του διαστημικού λεωφορείου λόγω της καταστροφής του Columbia το 2003. Ένα κομμάτι μονωτικού αφρού είχε αποκολληθεί κατά την εκτόξευση από την εξωτερική δεξαμενή και προσέκρουσε στην αριστερή πτέρυγα. Το ρήγμα προκάλεσε τη διάλυση του σκάφους ενώ επέστρεφε στην ατμόσφαιρα δύο εβδομάδες αργότερα.

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press

No comments: