Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, December 03, 2006

Polonium-Hysteria

02 Dec 2006 13:25:00 (ERT)

By Athina Saloustrou

Sources: ΝΕΤ - ΑNA - BBC - Reuters

Μάριο Σκαραμέλα

Contrary to the official statements of his doctors, the British Press describes Italian Mario Scaramellas’ chances to survive zero, following his contamination with polonium-210. Based on police sources that wished to remain anonymous, The Daily Mirror writes today that Scaramela’s health will deteriorate and he will finally die. Meanwhile, in an interview with Ansa News Agency, Alexander Litvinenko’s brother Maxim, who lives in Italy, verified that his brother’s wife was slightly contaminated with polonium-210, without however being in danger. From its side, the British TV Channel Sky News reported that traces of polonium were detected on Ms Litvinenko’s clothes; however neither she nor her son carried polonium-210 in their organisms.

Meanwhile, the three British Airways aircrafts that had been grounded after traces of radioactive polonium-210 were detected on them were given the green light to take off in the coming days.

A British Health Protection Agency spokesman told the AFP that the aircrafts were examined and the traces of polonium-210 found on them were of no danger whatsoever for passengers.

A British Airways spokesman also appeared reassuring, adding that the aircrafts might resume flying this weekend.

No comments: