Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, January 02, 2007

Φονικό το 2006 για τους δημοσιογράφους

81 δολοφονήθηκαν, 56 απήχθησαν, 871 συνελήφθησαν

31/12/2006 5:12:00 μμ

Συντάκτης: Αθηνά Σαλούστρου


Τους 81 έφθασε ο αριθμός των δημοσιογράφων που σκοτώθηκαν σ’ όλο τον κόσμο το 2006, την πιο φονική χρονιά από το 1994 (σ.σ. 101 νεκροί), σύμφωνα με ανακοίνωση της οργάνωσης Δημοσιογράφοι Χωρίς Σύνορα, στην οποία διευκρινίζεται ότι 56 δημοσιογράφοι έπεσαν θύματα απαγωγής τη χρονιά που φεύγει, οι περισσότεροι στο Ιράκ και τη Λωρίδα της Γάζας. Σύμφωνα με την Οργάνωση, οι 81 δημοσιογράφοι έχασαν τη ζωή τους κατά την άσκηση του επαγγέλματός τους ή διότι εξέφρασαν τις απόψεις τους σε 21 χώρες. Μαζί τους σκοτώθηκαν 32 συνεργάτες ΜΜΕ (τεχνικοί, οδηγοί, διερμηνείς, προσωπικό ασφαλείας κλπ). Το Ιράκ παραμένει για τέταρτη συνεχή χρονιά η πιο επικίνδυνη χώρα στον κόσμο για τους επαγγελματίες της ενημέρωσης, με 64 δημοσιογράφους και συνεργάτες νεκρούς, ακολουθεί το Μεξικό με 9, οι Φιλιππίνες με 6, η Ρωσία και ο Λίβανος. Το 2006 τουλάχιστον 871 δημοσιογράφοι συνελήφθησαν, 1472 δέχθηκαν επίθεση ή απειλήθηκαν και τουλάχιστον 912 ΜΜΕ λογοκρίθηκαν.