Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, January 07, 2007

Εργαστήριο Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Ερευνών

Φεστιβάλ Μαθητικού Θεάτρου από το «Παιδεία Ομογενών»
3/1/2007 5:26:00 μμ (ERT)

Το Εργαστήριο Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Ερευνών (ΕΔΙΑΜΜΕ) του Πανεπιστημίου Κρήτης οργανώνει το 8ο Φεστιβάλ Μαθητικού Θεάτρου που θα γίνει στο Ρέθυμνο από 9 έως 13 Ιουλίου 2007, στο πλαίσιο του προγράμματος "ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΜΟΓΕΝΩΝ". Στο φεστιβάλ θα λάβουν μέρος συνολικά 9 μαθητικές ομάδες από το εξωτερικό, οι οποίες θα προκριθούν από όλες όσες θα στείλουν τη συμμετοχή τους. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής υποψηφιότητας για τη συμμετοχή στο φεστιβάλ είναι η 16η Απριλίου 2006.
Οι ομάδες που θα προκριθούν για να συμμετάσχουν στο Φεστιβάλ θα φιλοξενηθούν για δύο εβδομάδες στο Ρέθυμνο. Το Πανεπιστήμιο επίσης θα καλύψει τα έξοδα μετάβασης και επιστροφής όλης της θεατρικής ομάδας (10 άτομα) και του συνοδού.

No comments: