Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, January 22, 2007

Επίτιμος Δημότης Κορυτσάς ο Αρχιεπίσκοπος Αναστάσιος

Τον τίτλο του «Επίτιμου Δημότη» Κορυτσάς απένειμε το Δημοτικό Συμβούλιο Κορυτσάς στον Αρχιεπίσκοπο Τιράνων, Δυρραχίου και πάσης Αλβανίας κ. Αναστάσιο.
Όπως αναφέρει σε σημερινό δημοσίευμά της η εφημερίδα «Κοριέρι», σε ειδική τελετή που διοργανώθηκε από τη Μητρόπολη, παρευρέθησαν η περιφερειάρχης Κορυτσάς, ο δήμαρχος, εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης και των πολιτικών κομμάτων κ.ά.
Η απονομή του τίτλου έγινε για την «εξέχουσα προσφορά» του κ. Αναστασίου στην «ανάσταση της Ορθοδοξίας και το έργο του για τη δημιουργία θρησκευτικών ιδρυμάτων στην Κορυτσά».
Η πρόταση για την απονομή του τίτλου προήλθε από διανοούμενους της πόλης.

EPT

1 comment:

Web Master said...

As elpisoume oti kapoia stigmi tha ginei mia antistoixi kinisi kai stin Himara. Eimai sigouros oti den tha diafonouse kanenas Himaraios me tin idea tis anagnorisis tou ergou kai tou ANTHROPOU autou. Einai to ligotero pou tha mporousame na kanoume.