Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, January 30, 2007

Ο Μπολάνος φαβορί για το Δήμο της Χιμάρας

Η εφημερίδα Αλμπάνια δημοσιεύει ρεπορτάζ από τη Χιμάρα που υπογράφει ο Μπέιντο Μάλο, μαζί με δηλώσεις του δημάρχου Βασίλη Μπολάνου για το τελευταίο επεισόδιο.

Η Χιμάρα, το όνομα της οποίας προέρχεται από την αρχαία ελληνική γλώσσα, αναφέρει η Αλμπάνια, είναι μια πόλη με 12 χιλ. κατοίκους και εκτός από τις φυσικές καλλονές της, έχει και 365 αυθαίρετα κτίρια. Είναι η πόλη με το υψηλότερο βιοτικό επίπεδο στην Αλβανία και με τη χαμηλότερη ανεργία. Οι 3500 κάτοικοι της Χιμάρας, μετανάστες στην Ελλάδα, είναι και η βασική πηγή εσόδων για την πόλη, αλλά και καθοριστικός παράγοντας για τις εκλογικές αναμετρήσεις στην περιοχή αυτή.

Όλοι σχεδόν οι μετανάστες από την Χιμάρα και από τα άλλα χωριά των ακτών του Ιονίου, έχουν κάνει αιτήσεις για να πάρουν ελληνική υπηκοότητα. Ακόμα και τα ωρολόγια στη Χιμάρα είναι προσαρμοσμένα με την ώρα της Ελλάδος, στην πόλη επικρατεί η τάση όλοι να μιλούν την ελληνική γλώσσα.

Ο δήμαρχος Βασίλης Μπολάνος, αφού μίλησε για το έργο του δήμου και τις προσπάθειές του να αλλάξει την όψη της πόλης, αναφέρθηκε και στο πρόσφατο επεισόδιο, τονίζοντας: «Το επεισόδιο έγινε από ανθρώπους που εκπροσωπούν κύκλους παράνομων επιχειρήσεων, οι οποίοι με τέτοιες πράξεις επιδιώκουν να υπερασπίσουν την παρανομία. Στο επεισόδιο εμπλέκονται και ομάδες που εκπροσωπούν το Δημοκρατικό Κόμμα στη Χιμάρα, οι οποίες μέρα μεσημέρι προβαίνουν σε παράνομες προκλήσεις. Ο λαός της Χιμάρας, οι ψηφοφόροι, γνωρίζουν καλά ποιος οργανώνει και υποθάλπει και ποιος είναι ο σκοπός αυτών των προκλήσεων», δηλώνει ο Μπολάνος, απευθύνοντας παράλληλα έκκληση για ηρεμία. Τα ΜΜΕ στα Τίρανα, συνεχίζει το ρεπορτάζ του ο Μάλο, μεγεθύνουν πολύ τα όσα πραγματικά συμβαίνουν στη Χιμάρα. Ανεξάρτητα του ότι τα Μ.Μ.Ε. μεγεθύνουν την κατάσταση στη Χιμάρα, καθώς φαίνεται, η προεκλογική εκστρατεία έχει τελειώσει. Όταν ρωτά κανείς τους κατοίκους της Χιμάρας εάν θα κερδίσει κάποιος άλλος υποψήφιος εκτός από το Βασίλη Μπολάνο, απαντούν : «Άφησέ τα αυτά, δεν έχει σχέση το ΔΚ με τη Χιμάρα. Ούτε τα άλλα κόμματα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχει σίγουρη τη νίκη». Ο ίδιος ο δήμαρχος Μπολάνος, κάνει έκκληση να αφεθεί η Χιμάρα ήσυχη, για να κάνει σωστές και χωρίς επεισόδια εκλογές. Αντίπαλοι του Μπολάνου, θα είναι οι επιχειρηματίες: Δημήτρης Λάζαρος του Δημοκρατικού και Αλέκο Τάτο του Σοσιαλιστικού Κόμματος.

Το Σεπτέμβριο του 2006, στη Χιμάρα για πρώτη φορά στη νεότερη ιστορία της λειτούργησε το ελληνικό σχολείο με 27 μαθητές στην πρώτη τάξη, οι οποίοι μιλούν ελληνικά και δυσκολεύονται στην αλβανική γλώσσα.

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

No comments: