Monday, January 29, 2007

"Mendimet e një himarjoti..." (Letër dërguar në www.himara.eu)

Ditët e fundit na ka ardhe një e-mail në adresën e web-site-it tonë, përmbajtja e së cilës jepet më poshtë. E vetëmja gjë që mund të bëjmë është ta publikojmë këtë mesazh dhe t’ju kërkojmë që ta lexoni me kujdes dhe shumë herë...

Letra


15 comments:

Edvin said...

Gjithcka eshte thjeshtesisht e permbledhur ne frazen me se kuptimplote “të mësojnë të rinjtë dhe të kujtohen të rriturit”, po gjuha me te cilen sot flasin keta te rinj, urrejtja dhe mllefi qe mbart ajo kur flasin per Himaren dhe Himariotet, heshtja absurde dhe e peshtire e te "rriturve", ben qe te arrish ne perfundimin se kemi te bejme me nje fenomen qe i kalon kufijte e mosdijes dhe harreses. Nuk me duket se duhet mbajtur sekret fakti se nje pjese e mire e shqiptareve jane ideologjikisht te papjekur per te perballuar tema te tilla. E keqja eshte se nuk e kuptojne se pjekuria ne trajtimin e te drejtave te minoritetit, eshte drejtperdrejt e lidhur me integrimin e shqiptareve ne Europe dhe shume prej tyre arrijne deri ne pika te tilla, sa jane gati te sakrifiokojne integrimin per hir te asaj qe ata e quajne "atdhetari".

Anonymous said...

Z. Edvin, po deshe dergoje komentin tend edhe tek bloger i shekullit (www.shekulli.com.al/), vura re se po i botojne pa cenzure (ne fund te artikullit per Bollanon).
Flasin per fushate elektorale dhe nuk merren me programin e tij por synojne te acarrojne situaten me nacionalizma.
te fala
Stefanos

Anonymous said...

Nje koment dua te bej per kete teme. Dy tema me poshte se kjo eshte postuar e njejta teme ne greqisht "Σκέψεις ενός Χειμαρριώτη..." (Γράμμα στο www.himara.eu)". Asnje koment nuk kishte tema. Kur e njejta teme u postua dhe ne shqip, sikur filluam pake te "aktivizohemi". Shpresoj kjo te jete vecse nje rastisi...

Edvin said...

Kujdes se per pak na kape "mat"!
1)- linku ne greqisht nuk punonte, te pakten deri dje.
2)- une personalisht per te lexuar nje shkrim ne greqisht, me duhen 2 vjet, per te shkruar nje koment ne greqisht 4.
3)- per te gjithe greqisht-foles-shkruarit, gjithcka qe shkruhet ketu, eshte tejet e ditur dhe e vertete. ne kerkojme shkembimin e ideve me ju, qe ne blogjet tuaja, vete kendoni dhe vete mbani iso.

Anonymous said...

D.m.th. ne se e kuptova mire, sipas jush, cdo gje qe shkruhet ketu ne shqip eshte sepse doni dhe opinionin e shqiptare-folesve?

Edvin said...

Kam postuar tre komente tek artikulli i sotem i Bollanos per Shekullin, po vetem nje me nxorren. Kesaj i thua pa censure? Atje u postohen vetem atyre "Ilireve" qe perdorin "q" ne vend te "ç".
Sidoqofte Stefo, kushdo qe eshte dakort me ato cfare shkruaj une, mund ti postoje edhe vete ku te doje pa problem. Shendet.

Edvin said...

Anonim, vere nje emer se nuk eshte shume civile te flasesh i fshehur. Nejse, per te te dhene nje pergjigje, po te them se opinionet e shqiptareve qe duan Himaren dhe respektojne Himariotet, jane gjithnje te mirepritura edhe pse mund te jene ndryshe nga tonat. Kjo eshte patjeter nje arsye. Arsye tjeter eshte ajo qe te shpjegova me lart, qe jo te gjithe greqisht-folesit munden te shkruajne greqisht, pasi nuk kemi pasur mundesi te studiojme ne greqisht. Ndersa arsyeja qe une do da mbaja si te paren, eshte fakti qe per Himariotet(pervec te moshuarve qe nuk kane pasur mundesi te studiojne), shqipja eshte gjuhe e dyte dhe shume e rendesishme pasi shume prej nesh jane shkolluar ne kete gjuhe, keshtu qe nuk kemi perse te mos e perdorim ashtu sic i takon nje gjuhe te dyte zyrtare.

Anonymous said...

qarte
nga Stefano

Anonymous said...

Atehere, bisedimet qe zhvillohen midis Himarioteve jane ne cfaredo ghuhe u vjen me lehte, si e gjithe bota d.m.th. Pse, atehere i ben pershtypje dikujt nga Shqiperia kur degjon Himariotet te flasin greqisht. Perkundrazi, nuk i ben pershtypje kur i njejti njeri flet shqip?

Tomi ("Anonymous" me lart)

Edvin said...

Tomi kur ben nje pyetje, ki kurajo edhe te pranosh pergjigjen. Mos u verdallos kot per te kerkuar ate pergjigje qe do ti ose kerkon sterhollime per pergjigje qe jane me shume se te qarta. Po te ndihmoj edhe nje here te kuptosh: Kur dy himarjote takohen me njeri tjetrin, nuk existon as mundesia me e vogel qe keta te komunikojne ne shqip. Ti mund te pajisesh me mjetet e pergjimit me te avancuara te kohes, dhe ti rish pas nje himarioti nate e dite, nuk ke kurre per te kapur dy himariote te flasin shqip me njeri tjetrin. Personit qe i ben pershtypje dy Himariote qe flasin greqisht, eshte nje person qe po shikon per here te pare ne jeten e tij nje Himariot ose ka mundesi qe sapo te kete zbritur nga ndonje planet tjeter.
Komunikimi i shkruar eshte tjeter gje pasi sic te shpjegova me larte, Himarioteve iu dha mundesia te studiojne greqishten e shkruar vetem kur shkuan ne Greqi sepse qe me krijimin e shtetit shqipatr, cdo qeveri qe ka ardhur ka kerkuar ti mbylle me force shkollat greke ne Himare, dhe qeveria komuniste ia arriti ketij qellimi. Po ta vesh re edhe ne kete sit, ka shume qe e shkruajne greqishten me germat latine kur komentojne.
Tani e shoh qe te pranosh pergjigje qe jane ndryshe nga ato qe pret ti, eshte e veshtire per ty, po une do te te pergjigjem edhe me tej po ke pyetje te tjera. Tek e fundit, sic thoni ju shqiptaret "kot nuk na pagon greku" apo jo?

Anonymous said...

Me fal, por me keqkuptove. Ndoshta shkrimi im nuk na ndihmon te komunikojme sic duhet. Ate qe dua te them eshte se Himariotet kane folur dhe vazhdojne te flasin greqisht. Tani, ne Shqiperi jetojne, e nevojshme eshte qe te flasin edhe Shqip. Mua nuk me terheq vemendjen ky fakt, e dija dhe e di se himarjotet flasin greqisht.
Ajo qe me ben pershtypje mua, ishte qe ne nje Blog, ku flitet per Himaren dhe temat kryesore jane nga Himara dhe per Himaren (midis himarjoteve), shkruhet 90% ne gjuhen shqipe.
Por kjo eshte nje ceshtje e juaja qe komunikoni ketu.

Tomi

Edvin said...

Tomi, nuk kemi ndermend ta humbin gjuhen tone te dyte shqipen, pasi e konsiderojme si pasuri. Fatkeqesisht, brezat e rinj qe nuk rriten ne Himare, kane veshtiresi per te gjetur ambiente shqipfolese dhe mund te meret me mend se sa mund ti interesoje nje adoleshenti nje gje e tille, po gjithsesi, mendoj se me kalimin e kohes, Himariotet do kthehen gjithnje e me shume ne Himare dhe kontakti i afert me Shqiperine, besoj do mundesoje edhe percjelljen e shqipes ne brezat e rinj. Eshte pak e veshtire kjo gje edhe pse, une vet kam nje djale 8 vjec qe nuk flet gje tjeter vecse italisht. Deshira ime eshte qe ai te mesoje edhe greqisht edhe shqip, po realiteti eshte ai qe eshte.

Web Master said...

Vellezerit dhe kushurinjte e mi qe kane ardhur ne Greqi ne mosha te vogla, gati se flasin fare shqipen. E kuptojne pak, por nuk e flasin fare. Do ti shoqerite ketu ne Greqi, ne shtepi nuk e perdorim fare shqipen, vecse po qe ndonje rast qe duam te themi dicka njeri tjetrit qe te mos e kuptojne te vegjlit, kane ndikuar qe ata te mos e flasin fare. Kontakt me Shqiperine kemi patur gjithmone, meqenese shkojme per pushime ne behar ne Himare, por edhe atje, sic e kemi diskutuar u vjen me lehte te flasin greqisht. Shikoj qe duan edhe ata ta flasin shqipen, por nuk kane nga ta mesojne, situat jane te tilla. Njeriu cfaredo gjuhe qe te di te flasi, mire per te eshte.
Te gjithe, pak a shume, flasim gjuhen e vendit ku jetojme, dhe diskutojme problemet e vendit ku jetojme. Kjo sepse atje jetojme, dhe duhet te pershtatemi ne jeten e vendit. Kjo ndikon qe te behemi pjese e atij vendi dhe rjedhimisht te shkeputemi avash-avash nga jeta e vendit te meparshem.
Ja tani qe po shkruaj ketu, kalun 15 minuta per te shkruajtur keto rreshta. Shkrimi mund te keme edhe gabime, ndersa ne greqisht (ne Greqi jetoj), do ta kisha me te lehte te shkruaja. Besoj se edhe ti Edvin te njejten gje perballon aty...

stefanos said...

RENEGATE APO MIOPE

To minima tha sinexizei stin albaniki glossa epidhi exo tin entiposi
oti merikoi dhen ta pianoyn kalla ta grapta stin eliniki glossa.


Ka disa njerez si Jani lazari- sfajio qe mendojne se mund te zgjidhen
problemet e himares jashte politikes.
"Fjalimi" i tij i fundit po perpiqet te na mbushe mendjen se partite
jane piramida politike dhe se ne asnje vend te botes nuk ka parti te
te drejtave te njeriut.
Keto mendime jane sa naive aq dhe te menduara per te prishur ate
grumbullim te njerezve rret partise per te drejtat e njeriut.

Duke pranuar se himara ka nje vecori nga zonat e tjera, pra flet
greqisht dhe ka ndergjegje greke me gjithe propaganden dhe denimet me
burg dhe deri me vdekje te periudhes se komunizmit, menyre per te
ruajtur kete origjinalitet eshte te kete nje force politike qe te
mbroje keto interesa.

Si u krijua partia e te drejtave te njeriut? Doli ne fillim si
organizate "omonia" por parlamenti shqiptar mori vendim qe te mos
lejohen parti politike me baza etnike. Pra te demtuarit nga ky vendim
ishin pakicat greke qe do ngeleshin pa mbeshtetje politike.

Por nen influencen e komunitetit europian dhe SHBA qeveria shqiptare u
detyrua te terhiqet duke pranoi nje kompromis, ate te nje partie qe do
perfaqesoje te drejtat e gjthe minoriteteve.

Pra kjo parti ka ne programin e saj: te mbeshtese nder te tjerat dhe
himaren ne ruajtjen e gjuhes, kultures dhe traditave te saj, te
kontriboje per zhvillimin e saj ekonomik.

Kurse partite e tjera qe dominojne ne politiken shqiptare kane nje
program te fshehte per Himaren qe konsiston:
a) te eleminohet gradualisht gjuha dhe kultura himarjote duke nxitur
emigrimin e banoreve vendas. A nuk dihet se ne dhjetorin e 1990 per dy
dite iku gjithe rinia himarjote ne greqi? Kur e kane braktisur
himarjotet token e tyre ne shekujt e kaluar?

b) T'ju merren himarjoteve zonat me te mira duke ju a dhene te huajve
apo firmave per turizem elitar, si ne Kakome

c) te favorizohet zbritja e banoreve te huaj (nga zona jo himarjote),
pra me besim musilman dhe gjuhe shqipe per te ndryshuar natyren
Demgrafike te Himares.
b) te mos favorizohen himarjotet ne ngritjen e ndermarjeve dhe as te
mos meren ne pune shteterore, te mbahen afer vetem disa prej tyre dhe
sidomos ata qe nuk kane arsim te mjaftueshem e qe ndihmojne ne kete
plan afat gjate. A nuk u pusha nga puna Ladi Rrapo, i vetemi inxhinjer
ne telekom dhe i specializuar ne Gjermani?
Ku ushtria ndau apartamentet ne Himare ne 1992-96, a e di miopi
sfajio se me urdher te ministrit safet xhulai nuk ju dha asnje
himarjoti apartament?

Kjo politike eshte ndjekur si nga partia demokratike ashtu edhe nga aj
o socialiste. A nuk ju kujtohen zgjedhjet e 2000 kur socialiste e
demokrate , pamvaresisht nga fletet e votimit, ja dhane bashkine
partise socialiste?

Disa hiqen sikur nuk jane per parti politike por per njerez te mire.
Po te ishte ashtu sic thote miopi apo renegati Sfajio (le te zgjedhe
cilin epitet desheron) pse nuk del si kanidat i pavarur kusheriu i tij
Dhimiter Lazari? Pse del si kanidat i partise demokratike kur nga te
gjithe dihet politika shqiptare ndaj Himares?

A nuk e sheh jani lazari -(sfajio-thertore) se ndertimi i pallateve
shumekateshe ne Himare eshte i lidhur pikerisht me politiken e
ndryshmit te popullsise ne himare dhe i vetem qe fiton ne kete eshte
shoqeria 2K

Pra nuk i zgjidhim problemet e Himares duke luftuar partine e te
drejtave te njeriut, por duhet te afrohemi per te ndryshar cilesisht
kete parti. Jani lazari -sfajio i kerkon llogari Bollanos se ku i
gjeti fondet per ndertimin e ujesjellesit ne Dhermi, shkollen e
himares dhe asfaltimin e rruges qe te con ne plazhin me te bukur te
Himares.
Pse e ha meraku Jani lazarin se ku i gjeti keto fonde? Megjithse dihet
publikisht se ku i gjeti.Por synimi i atyre qe shtyjne Janin
lazarin-miopin eshte qe te pengojne ndihmen qe i jepet Himares nga
Greqia qe ajo e konsideron si patridha- mana. Ne fakt keto fonde jane
nga fondacioni per zhvillmin e vendeve ku banojne greke ne gjithe
boten dhe shuma te kosiderueshme jepen nga greket qe punojne ne
Amerike Astrali, Gjermani e gjekte


A ka prinder Jani lazari apo te aferm qe ndihmohen me pensione nga
greqia? Me siguri qe e di qe po ti jepeshin ato para qeverise
shqiptare nuk do vinte ne xhepin e himarjotit asnje evro.

Pra me luften qe ka bere himara per te ruajtur gjuhen dhe ndergjegjen
greke ka fituar perkrahjen e shtetit grek. Himarjote nqe banojne ne
himare dhe greqi, kane ne greqi gjithe te drejtat per te hapur pune,
per tu shkolluar dhe jane te lire te levizin ne gjthe europen.

Pra cili eshte synimi i ketij miopi, te ndihmoje nacionalistet
shqiptare te mos hapen shkolla te tjera greqishte ne Himare? Te
ndihmoje Savo priftin me shoke ? apo zabit brokaj? Ta lere Himaren ne
dore te njerezve pa skrupull per te hedhur betone?

Ai nuk e kupton se sapo tja kene pire lengun do ta flakin si limon te
shtrydhur pamvaresisht nga sherbimi qe po i sjell atyre qe nuk e duan
himaren.Nuk ishte ajo partia demokratike qe me firmat piramidale u
grabiti himarjoteve mbi 100 milion dollare (se himarjotet ishin ata qe
pesuan humbjen mete madhe)

Pra i ftoj te genjyerit qe te kuptojne se aktualisht partia per
mbrojtjen e te drejtave te njeriut aktualisht mbron e vetemja
interesat e himares.

Personat qe mendojne te kunderten kane rastin te dalin si kanidate te
pavarur, por jo te shfrytezojne politiken antihimarjote per te marre
frenat e bashkise. Nqs i perkrah populli i himares , une personalisht do tju heq kapelen

"Per inat te sime vere do te fle me mullixhiun"-kjo perben thelbin e
fjalimit te teoricienit te famshem lazari-sfajio.


Epitelus, k Llazari, stamata na bromizeis to kafeneio tis Himaras

afto to minima to estila kai sto club himara

Web Master said...

Stefane,

diavasa prosektika to teleutaio minima sou. To ean symfono i diafono mazi sou, den tha einai to thema tou minimatos autou. Omos, tha parakalousa, ego prosopika, na min xrisimopoioume to site auto gia prosopikes epitheseis.
Auto dioti pistevo oti tha anagastoume etsi, na "koitame to dentro, kai na xasoume to dasos".

Euxaristo poli!