Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, January 24, 2007

Mire se erdhet ne Athinen e demokracise Zoti Kadare

Përshëndetja e kryetarit të bashkisë se Athines z. Kakllamani gjate promovimit te perkthimit te librit "E bija e Agamemnonit" ne gjuhen greke

Mirëmbrëma zonja dhe zotërinj. Siç e dini para pak ditësh bëra betimin pra mund të ushtroj kështë dhe zyrtarisht funksionet e mia si kryetari i bashkisë.Është gëzim i madh për mua që njeriu i parë që mirseardh në këtë funksion është Ismail Kadare. Truri pjellor i njeriut nga vendi fqinjë, i shkrimtarit që kapërxeu kufijtë e vendit të tij dhe u bë i njohur në gjithë botën do ngelet megjithatë ballkanas dhe besoj se duhet të jetë krenar për këtë dhe është krenar jo vetëm si ambassador dinjitoz i vendit të tij por dhe si ambassador i një mentaliteti të shëndetshëm. Me shëmbullin e tij ai tregon se në tërësinë e problemeve ballkanike ai nuk është pjesë e tyre por pjesë e zgjidhjes së tyre. Vetë ai thotë se “Shpresa ime është që ky rajon mund të bëhet i njohur dhe për arsye të tjera, për artet, letërsinë dhe kulturën e tij”. Vërtet, kush nuk do qe dakort me këto fjalë të Ismail Kadaresë?
Zonja dhe zotërinj, fjalët përbëjnë armët më të fuqishme në duart e njeriut. Me pak fjalë mund të hedhësh në luftë një komb të tërë, dhe po me pak fjalë mund ta ndalosh atë luftë. Kadareja duke nxjerrë mësime nga gabimet e se kaluares na inkurajon të mos i përsërisim ato gabime, na paraqet një aliazh të realizmit dhe fantastikes. Por dhe bota a nuk është vallë e tillë? Liria në fakt nuk është diçka materiale e prekëshme me dorë. Është në rradhë të parë çështje vizioni.dhe Kadare e njeh mirë këtë gjë.
“Shkrimtari është armiku natyral i diktaturës”. Pra me fjalët e tij i uroj miseardhjen z. Kadare në qytetin tonë të Athinës, fanarin e demokracisë që në vitin 2008 do të festojë 2500 vjeçarin e themelimit të kësaj demokracise.

No comments: