Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, January 03, 2007

Mireseardhje te ngrohte per Bullgarine ne EU

Mireseardhje te ngrohte per Bullgarine nga Kosta Karamanli dhe Dora
Bakojani.

03/01/2007 09:04 (ERT)

Me hyrjen e Bullgarise dhe Rumanise, B.E. i 27 vendeve dhe i 500 milione qytetareve, tashme eshte fakt.Sfiden e re te Europes se zgjeruar ftohet qe te perballoje me plan aktivizimi, Gjermania, e cila nga data 1 janar i vitit 2007, ndermori kryesine e B.E.
“Greqia nga sot ka kufij evropiane”, deklaroi Ministrja e Jashtme Dora Bakojani, pas takimit qe kishte me homologun e saj bullgar Ivailo Kalfin ne Sofia, ku u gjend me perfaqesine greke, ne ceremonite me rastin e dites se pare te hyrjes zyrtare te Bullgarise ne B.E.
Zonja Bakojani u referua ne mbeshtetjen e Greqise, per ecurine evropiane te vendit fqinje dhe theksoi se te dy vendet, kane dhe do te kene, ne kuadrin e B.E. “bashkepunim te ngushte”, per faktin se ndodhen ne nje “rajon nevralgjik” dhe kane “shume interesa te perbashketa”.
Ministri i Jashtem i Bullgarise falenderoi ngrohtesisht Greqine, per ndihmen qe i dha Bullgarise, per te arritur ne diten e sotme.
Me pare ne ceremonine e ngritjes se flamurit evropian ne sheshin Aleksander Niefshki, Ministrja e Jashtme kishte rastin qe te bente takime pak minutash me Ministrin e Jashtem te Gjermanise z.Stajnmajer dhe me Ministren e Jashtme te Austrise Ursula Plashnik.
Gjithashtu gazeta bullgare “Trud”, botoi ne faqjen e saj te pare, pershendetjen e kryeministrit grek Kosta Karamanli, ne te cilen midis te tjerash thekson se “Greqia ishte qe ne fillim te perpjekjes suaj evropiane dhe megjith veshtiresite qe u paraqiten, perkrahesja e zjarrte e synimeve tuaja”.
Edhe Ministrja e Jashtme Dora Bakojani ne intervisten e saj per gazeten “Standart”, “I uron mireseardhjen Bullgarise ne familjen evropiane dhe ve ne dukje mbeshtetjen e Greqise ne ecurine e saj evropiane”.

No comments: