Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, February 20, 2007

Dy novacione ne skenen e manipulimeve ne Himare

Vazhdon fushata zhgjedhore ne himare, kete here nga komisioneret te cilet per 3 dite nuk arijne te numurojne 2000 flete votimi kur ne Tirane kane arriturr te numurojne gjer ne 130 000 flete ne cdo zone zgjedhore.

Tani e kane rradhen muskuj-tjeret (mosketjeret) te cilet kane arritur ne dy novacione te reja duke perfshire edhe te dielen.

Cilat jane keto novacione:

1. Ustallaret u dhane urdher sekretareve te komisioneve zgjedhore te vendosin vec vules dhe nga nje firme. Sipas ligjit zgjedhor vula nuk duhej shoqeruar me firme dhe keto flete votimi kur ti vinte radha komisionit ne qender himare do ti bente te pavlefshme.

2. Votimi ne qendra te mdha si dhermi dhe himare qender te vonohej sa te ishte e mundur dhe te mbyllej kutia e votimit ne oren 6 duke synuar per te penguar votuesit qe ne shumice dermonjese ishin perkrahesit e PBDNJ

Skema e pare u demaskua , qe ne oren 9 te dielen PBDNJ dergoi proteste ne KQZ per kete qellim . Rezultati ishte qe nuk vendosen me firme , por komisioneret ishin te instruktuar qe ti llogarisnin keto flete votimi si te pavlefshme. Dhe kjo ka sjelle gjer tani qe 35 % e votave te dhena per Bollanon te jene te pavlefeshme. Megjithekete paradoks,dmth qe qendra e votimit te jete e pa pergjegjeshme nga ana ligjore per kete veprim te saj (sepse votuesi nuk eshte fajtor qe komisioneret i japin atij flete votimi te pavlefeshme qe ne fillim) Bollano vazhdon te kete nje epersi te lehte ndaj Llazarit. Pjese e ketij makinacioni ishte gjithashtu qe boja qe vendosej ne kisht te hidhej me shumice duke mundesuar te gabimisht fleta e votimit te "njollosej sado pak" edhe ne kete rast keto flete votimi jane te pavlefeshme

Konkretish, ne palase kryeson Lazari me 9 vota, afersisht po kaq dhe ne Qeparo Fshat dhe pilur , por mjaftojne votat e qeparoit fushe qe ta permbysin rezultatin duke pasur Bollano 96 vota , 63 Llazari dhe gjithsej 33 flete te pavlefeshme per Bollanon. Keshtu shpresa qe kishte z. Lazari qe te fitonte ne Qeparo ne saje te trukut qe "Ai shtroi asfaltin" dhe ai"solli trasformatorin" ne Qeparo dhe ai do te shtroje rrugen per ne plazh dhe makinacione te tjera u doli blof
(midis komisionereve ka persona te cilet jane denuar nga gjykata shqiptare per incidente ne zdhedhjet e kalura si dhe nje pjese jane debuar nga shteti grek per shkelje te normave europiane dhe Shqiperia perpiqet ti tregoje europes se keta jane "djem te mire" dhe se e kane fajin ligjet europiane qe ndodh ata jane debuar) Muskuj-tjeret nuk jane gati te pranojne faktin e evident te fitores se thelle te Bollanos dhe vazhdojne te tjerin pambarin "numurimin"si penelopi shkorsen e Laertit, babait te Odhisese). Por mund dhe te jete e vertete qe nuk mund ti numurojne fletet perderi sa shume prej tyre jane me arsim elementar.

Novacioni i dyte (dmth qe te vonojne deri sa te veje ora 6) pati sukses per te ne Dhermi, por ne Himare nuk u shkoi. Ne komisioni e zgjedhjeve ne Himare ishte Alma Llazari, kunata e z. Dh. Llazari qe ndihmoi ne menyre perfekte per te patur rezultat kjo skeme. Po himarjotet morren direkt ne telefon Ministren e Jashtme greke Bakojani e cila nepermjet nje fryme konstruktive u perpoq te zgjidhej ky lemsh dhe vertet pas kesaj votimet mbaruan per 25 minuta (ndonse pas ores 6). Por ne dhermi rreth150 vete nuk votuan. Ja pra cfare standarte te larta demokracie kemi.
Shenojme se kryetari i PBDNJ, V. Dule beri sot ne oren 4 nje deklarate ku theksoi NE HIMARE DO TE FIOTHET VETEM NEPERMJET VOTES -
Ai denoi ashper gjithe kete skenar manipulimesh qe ndoshta synon ti quaje zgjedhjet ne Himare te pavlefeshme per tu perseritur dhe heren e dyte (po te funksionoje ky skenar) te mund te vijne me pak himarjote.
Por ata nuk e dine se cdomethene koke himarjoti.

(Sipas te derguarit tone te posacem)

No comments: