Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, February 10, 2007

NEWS: The debate Bollano -Llazari in hotel Mondial, Tirane


(Majtas V. Bollano, djathtas Dh. Lazari)
(Aristera o Bollanos, dheksia o Lazaris)

Takimi me kandidatet mbaroi rreth ores 12-te (9-12-2007). Erdhen vetem Vasili dhe Dhimiter Llazari. Nga shtypi qe Zeri i Ameerikes dhe Alsat. Zeri i Amerikes do ta jape takimin neser ne ora 18.00 (e diel dt 11-02-2007 )me oren e Tiranes.
Takimi shkoi normal perfshire edhe disa ferkime, sidomos per ligjin e tokes,ku

Kandidati i PD, Dhimiter Lazari konfirmoi se eshte pro ligjit 7501, e perseris pro 7501

Η συνατηση με τους υποψιφιους για δημαρχο της Χειμαρας εγινε την παρασκευη, στις 12 η ωρα (9-02-2007). Παρουσιαστικαν μονο ο Β. Βολλανος (της «Ομονιας») και Δ. Λαζαρης (του Δημοκρατκου κοματος). Απο τα μεσα μαζικης ενιμερωσης συμετεχαν το «Η φωνη της Αμερικης» και ALSTAT. Αυριο στις 11-02-2007 η «Η φωνη της Αμερικης» θα μεταδωση την συνατηση.

Το debate εξελιχτικε σε κανονικες συνθικες, δεν ελιπαν ομως και οι εντασεις κυριος για το νομο 7501 ο που ο Δ. Λαζαρης δηλωσε οτη υποστηριζει το νομο 7501.

2 comments:

himara said...

Fotot dhe lajmi u derguan nga organizata "Komuniteti Himarjot" dhe posacerisht Dr. Kristaq Jorgji

himara said...

shenim: ligji 7501 eshte ai i cili ndan ne menyre te barabarte tokat bujqesore te himares midis trashegimtareve te vertete dhe te ardhurve jo himarjote sipas frymeve tecdo fmiljeje.