Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, February 11, 2007

News: a)Bollano ne Athine b)Pershendetje e deputetit Ksrisokoidhi

(4-02-2006) Ne foto ne podium deputeti i Pasokut Mihalis Krisokoidhi)


a) Fjala e kandidatit Vasil Bollano

Zoti ministër (Mihali Krisokoidhi), zonja dhe zotërinj, vorioepirotas dhe vorioepirotase, kaluan tre vjet që nga dita që ju kërkova të më nderonit me votën tuaj. Na dhatë besimin dhe prandaj kemi detyrë të japim llogari për sa kemi bërë në këtë interval.

Asgjë nuk mund na detyrojë të nënështrohemi dhe të tërhiqemi nga presione që mund të vijnë nga çdo lloj drejtimi. Është bërë një traditë tek ne tani e shumë vjet që vorioepiroti të organizohet dhe të kontribojë në mënyrë demokratike nëpermjet votës dhe mendimit për sa është bërë, po bëhet dhe pritet të bëhet. Pra kjo është tani më një traditë e pakthyeshme dhe duhet ta kuptojnë më së fundi ata që refuzojnë ta kuptojnë. Po ju them se është vështirë të flasësh para një mase kaq të madhe por pas çdo ndeshjeje elektorele rezultatet tregojne se dalim gjithnjë e më të fortë. Dhe jo vetëm kaq. E mbajmë mend çfarë bënim vitet e shkuara dhe ato para shume dhjetëra vjeçarëve gjatë fushatës elektorale. Kandidatët nuk kishin guxim të delnin para masës së njerëzve. Kurse sot ngjet ndryshe. Në takimet tona (nw Greqi-shenim i redaksise) marrin pjesë dhe ministra që kanë një karrierë të suksesëshme për vite të tëra dhe kjo prani dëshmon për mbështetjen që kanë vorioepirotët për gjithë përpjekjet e tyre.

Vazhdon ne http://www.himara.eu/articles/019-al.html

No comments: