Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, February 04, 2007

News: fushata V. Bollanos me zgedhesit e vet ne Athine

Përshëndetja e Deputetit të PASOK-ut z. Krisohoidhis, ish ministër i rendit publik.


Mirë mëngjez, dhe gëzuar vitin e ri meqë po takohemi tani. Është gëzim dhe nder i madh që ndodhem midis jush. Është gëzim i madh sepse unë nuk jam epirotas por jam maqedonas, maqedonas i emigruar . Dua tju them se ne këtë rrugë që kemi bërë së bashku për shumë vjet kam përjetuar dhe ndjerë mundimet, mundimet e vërteta të grekëve të Vorioepirit. Më kujton vështirësitë vitet e para, vështirësitë që të mund të ecnim të lirë. Që nga ajo kohë kanë rrjedhur shumë ujëra dhe sot kemi mundur të saksionojmë një numur të madh arritjesh demokratike dhe mendoj se atë rrugë duhet të vazdojmë, atë të vendosjes së parimeve demokratike. Greqia dhe Shqipëria i kanë kanalizuar marrëdhëniet e tyre në këtë kuadër të realietit botëror, nëpërmjet përpjekjeve që bën dhe duhet të bëjë Shqipëria në trajketoren e saj drejt Europës, në kuadrin e bashkëjetesës paqësore të popujve,

Ju duhet të kërkoni nga ne shumë gjëra të rëndësishme. E para gjë është shtetësia. Është një e drejtë që e meritoni dhe duhet të përfundojë sa më shpejt që të mund të gëzoni gjithë detyrimet dhe të drejtat që ka një qytetar grek ashtu siç e parashikon kushtetua greke. Kjo duhet të vihet në rrugën e plotësimit të shpejtë dhe besoj se do të bëhet në muajtë në vazhdim.

E dyta në këtë kuadër të këtij realitet të marrjes së shtetësisëe ju dhe fëmijët tuaj duhet të gëzoni gjithë të drejtat dhe ndihmat që gëzojnë qytetarët grekë. Sepse për fat të keq deri tani paguani sigurimet shoqërore (IKA) dhe një sërë gjërash të tjera dhe nuk gëzoni ato që duhet ti gëzoni.

Unë do të doja të kërkoja diçka nga ju dhe ta mbyll, dua që të jini të bashkuar se kjo përbën fuqinë tuaj të vërtetë. Kjo është e rëndësishme se duke qënë të bashkuar mund të arrini fitore më të mëdhaja. Dhe është gëzim për ne që ndodhet këtu midis nesh kryetari i bashkisë Vasil Bollano, një arhond dhe person i njohur për vlerat e tij në qeverisjen lokale, me personalitet të afirmuar si përfaqësuesi juaj, i aftë dhe që ju shërben juve, i shërben sektorit publik dhe një sërë problemesh të rëndësishme në mënyrë mjaft të suksesëshme.

Ju falemnderit

1 comment:

Anonymous said...

Shtypi shqiptar nuk evidenton dot ate gje qe vleresojne himarjotet tek Bollano:
Eshte person qe nuk koruptohet nga mafia shqiptare e tokave. Gjithe zyrtaret kerkojne nga nje cope toke ne Himare kundrejt sherbimeve personale qe duan tju ofrojne kryebashkiakeve. Por me Vasilin u ngecur shara ne gozhde.

Prandaj kane zgjedhur si karte per ta luftuar karten nacionaliste.

Dhe himarjotet prandaj e mbeshtesin se lufton qe toka ti kthehet himarjotit qe e ka pasur den-babaden