Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, March 07, 2007

NJOFTIM: Grabitja e dralese (megali hora)

Mario Levendi {mario levendi [pentagramus2007@yahoo.com]}
Te marten e ardhshme, 14.03.2007 ne vlore do te zhvillohet nje Gjyq ne Apel, sic na informojne nga Vlora patriotet tane nga Dhermiu. Gjyqi eshte ndaj pronave te grabitura prej firmave piramidale prej 1997 ne Dhrale (Megali Hora) dhe shperndare mafias politike te Shqiperise ndaj pronave te himarioteve konkretisht:Fatos Nano, Ilir Meta, Gramoz Ruci, Ilir Gjoni dhe Skender Gjinushi te cilet 25.000 metra katrore ja kane shitur per 1600 leke dy personave Adrian Resuli dhe Fatos Pustina.
Gjykatat e Vlores, kane deshtuar ndaj tokave te Himares per te vendosur drejtesi, pasi "duan te faktojne qellimisht dhe politikisht se ne Himare ka patur prona nga jo Himariote".
Ne propaganden qe ka mare shkak ky gjyq skandaloz, thuhet nder te tjera se "Firmat kishin realizuar gjithashtu vendosjen e nje teleferiku qe lidh llogora me Megali Hora" nje skandal i vertete me permasa te llahtarshme.
Prandaj te nderuar patriote, Bashkia e Himares, Kryetari i saj, ne te gjithe komuniteti, pronaret e ligjshem, duhet te jemi te gatshem per te kundershtuar cdo lloj vendimi qe pritet e mundshme prej Gjykates se Apelit te Vlores.
Sipas informacioneve qe na serviren edhe per ne himariote qe jetojme ne Itali, nga Vlora thuhet se "Jane mare te gjitha masat qe kete gjyq ta fitojne mafiozet politik te Shqiperise qe grabisin pronat e himarioteve".
Himariote mos lini te grabitet toka jo vetem prej insitucioineve administrative shqipytare por edhe prej Gjykatave skandalozo ne dem te interesave te Himares dhe djemve te saj.

No comments: