Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 26, 2007

Τα νέα 7 θαύματα του κόσμου

http://diaspora-grecque.com/modules/altern8news/article.php?storyid=729

ΕΠΕΙΓΟΝ.Ψηφίστε γιά τα 7 θαύματα του κόσμου.
URGENT. Votez pour les 7 merveilles du monde


ΕΠΕΙΓΟΝ - URGENT
Les explications en Français suivent


Τα νέα 7 θαύματα του κόσμου
Πλησιάζουν οι μέρες μέχρι να καθοριστούν τα νέα 7 θαύματα του κόσμου και η εν εξελίξει παγκόσμια ψηφοφορία, η οποία διεξάγεται πυρετωδώς μέσω του Ίντερνετ, θέτει μέχρι στιγμής την δική μας Ακρόπολη στον κίνδυνο να μην βρίσκεται πλέον ανάμεσά τους . Το περίφημο ελληνικό μνημείο βρίσκεται μέχρι στιγμής στην όγδοη θέση, ανάμεσα σε 21 υποψηφιότητες κι αν δεν ψηφίσουμε όλοι με σκοπό να την ανεβάσουμε κατά μία θέση και να την εντάξουμε πάλι στα μνημεία τα οποία θα αποτελούν από τις 7/7/2007 (τότε θα ανακοινωθούν α αποτελέσματα στη Λισαβόνα) τα νέα 7 θαύματα του κόσμου κινδυνεύουμε να μας φάει η μαρμάγκα της αδιαφορίας ακόμα μία φορά.
Γι' αυτό ως Ελληνόπουλα και ως Ελληνοπούλες Α', Β' και Γ' ηλικίας οφείλουμε να βάλουμε κι εμείς το χεράκι μας, για να διατηρήσουμε την Ακρόπολη μέσα σε αυτά.

Η σειρά έως τώρα είναι:
Τα μέχρι στιγμής 7 θαύματα του κόσμου (θέσεις 1-7) :
Colosseum, Great Wall, Machu Picchu, Petra, Pyramids of Giza, Statues of Easter Island, Taj Mahal Middle
Στις επόμενες θέσεις 7 (8-14):
Acropolis ( ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ), Angkor, Chichen Itza , Eiffel Tower , Kremlin/ St. Basil, Stonehenge
Τελευταίες 7 θέσεις (15-21):
Alhambra, Haria Sofia ( η Αγιά Σοφιά στην Πόλη) , Kiyomizu Temple, Neuschwanstein Castle, Statue of Liberty, Sydney Opera House, Timbuktu.
Επομένως από άποψη τακτικής, επειδή όλοι ρίχνουν επτά ψήφους, εξυπηρετεί να ψηφίσουμε την Ακρόπολη και 6 ακόμα από την τελευταία επτάδα, ανάμεσα στα οποία περιλαμβάνεται και η η Αγιά Σοφιά στην Πόλη (Haria Sofia).
Εννοείται ότι μπορείτε να ψηφίσετε και πλήρως αμερόληπτα κατά τα λοιπά 6/7!!! Π.χ. δύσκολο κανείς να αρνηθεί το Κολοσσαίο ή τις Πυραμίδες του Χεόπος ( Pyramids of Giza).
Σε κάθε περίπτωση μην ξεχάσετε την Ακρόπολη και αποφύγετε όπως ο Διάολος το Λιβάνι τα Statues of Easter Island, Taj Mahal Middle, τα οποία καταλαμβάνουν την 6η και thn 7η θέση. Υπάρχει «ελληνική σημαία» στο σάιτ για να δείτε τον τρόπο ψηφοφορίας στη γλώσσα μας και μετά την ρίψη της ψήφου θα ζητηθεί επιβεβαίωση, με γράμμα που θα σας στείλουν με e- mail.
Βάλτε, λοιπόν, οικογένεια, φίλους, γνωστούς και συναδέλφους να ψηφίσουν της Ακρόπολη στο site:
http://www.new7wonders.com/index.php?id=315&L=10

ή σε έναν από τους διεθνείς τηλεφωνικούς αριθμούς +372 705 00 22, +372 541 117 38 , 4236639002 99.¨


ΕΠΕΙΓΟΝ - URGENT

Les 7 merveilles du monde
Bientôt, un vote international aura lieu pour élire les 7 nouvelles merveilles du monde. L’Acropole arrive pour le moment en 8ème position sur 21. Votre vote peut faire la différence et faire rentrer notre plus célèbre monument dans le palmarès !

Grecs et Grecques de 1ère, 2ème et 3ème générations… vous devez faire le nécessaire pour que notre Acropole gagne une place !
Sont classées de 1 à 7 : le Colisée de Rome, la muraille de Chine, Machu Picchu (Amérique du Sud), Petra (Jordanie), les pyramides de Gizeh, les statues de l’île de Pâques et le Taj Mahal.
Viennent ensuite des places 8 à 14 : l’Acropole, Angkor, Chichen Itza , la Tour Eiffel , Kremlin et Stonehenge.
Enfin, l’Alhambra, Sainte Sophie (Constantinople), le temple Kiyomizu (Kyoto), le château de Neuschwanstein, la statue de la Liberté, l’opéra de Sydney et Tombouctou occupent les places 15 à 21.

Pour que l’Acropole et Sainte Sophie intègrent le palmarès des 7 merveilles du monde, une seule stratégie : votez pour ces deux monuments et évitez de voter pour les deux monuments qui occupent les 6ème et 7ème places, à savoir les statues de l’île de Pâques et le Taj Mahal.
A présent, connectez-vous : http://www.new7wonders.com/index.php?id=315&L=6 et votez malin !

1 comment:

Διαγόρας said...

Διαβάστε για το φιάσκο των δήθεν 7 νέων θαυμάτων εδώ: http://diagoras.wordpress.com/2007/06/07/new7wonders/