Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 26, 2007

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

«Σύλλογος Αυτοχθόνων Κατοίκων Ιονίων Παραθαλάσσιων Περιοχών ΠΑΛΑΣ-ΝΙΒΙΤΣΑ, για την Προστασία της Περιουσίας».
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο σύλλογος μας καταδικάζει την επίθεση της «πολεοδομίας» του αλβανικού κράτους στην πολύπαθη περιοχή μας. Στις περιοχές Γυαλί και Κηπαρό καταστράφηκαν σπίτια άνω των εκατό ετών, αλλά και καινούργια, που ήταν κτισμένα σε ιδιόκτητα οικόπεδα.
Το παράξενο σ' αυτή την υπόθεση είναι ότι τα αρμόδια όργανα ακολουθούμενα από μεγάλες αστυνομικές-δυνάμεις που εκτέλεσαν την εντολή για την κατεδάφιση των κτιρίων, δεν κατεδάφισαν κτίρια σε καταπατημένη γη από εποίκους.
Στο χωριό Κηπαρό κατεδάφισαν καλοκαιρινό κατάστημα το οποίο ήταν κτισμένο στο δικό του οικόπεδο και με άδεια από το τοπικό υποθηκοφυλακείο.
Η συμπεριφορά των αρχών ακολούθησε δύο μέτρα και δύο σταθμά! Τα κτίρια των ανθρώπων που εξυπηρετούν τις επιλογές της αλβανικής εξουσίας στις εκλογές, δεν πειράχτηκαν!! Τέτοιες συμπεριφορές μας επιστρέφουν στις παλιές εποχές της δικτατορίας...
Πιστεύουμε ότι οι συμπεριφορές αυτές εξυπηρετούν σκοτεινούς σκοπούς, που στρέφονται κατά της πλειοψηφίας των αυτοχθόνων κατοίκων της Χειμάρας.
Διαμαρτυρόμαστε έντονα και ζητάμε να γίνει γνωστή σε όλο τον κόσμο η συμπεριφορά των αλβανικών Αρχών.

Ο Γενικός Γραμματέας Ο Επίτιμος Πρόεδρος Ο Πρόεδρος

Δημήτρης Ζούπας Κωνσταντίνος Κόκας Αλέξανδρος Γκούμας

No comments: