Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, April 25, 2007

Borshjotet i jane mirenjohes fadromave

Fadromat e Ndertimoreve “sulmojne” Borshin (KORRIERI)
E Marte, 24 Prill 2007
SARANDE - Policia Ndertimore perfundoi dje fazen e pare te prishjes se objekteve te ndertuara pa leje pergjate vijes bregdetare te Sarandes, nga Buneci deri ne Borsh. "Gjate aksionit u prishen 12 objekte te paligjshme ne piken turistike te Bunecit, ne afersi te fshatit Borsh ne Komunen e Lukoves, tha per ATSH-ne shefi i Policise Ndertimore te Sarandes, Aurel Kurami, duke shtuar se, "nuk eshte shenuar asnje incident me pronaret e objekteve te paligjshme, pasi, fale mirekuptimit, ata kane nderhyre dhe vete ne prishjen e ketyre objekteve. Ne ditet ne vazhdim, aksioni i Policise Ndertimore do te perqendrohet ne Borsh, pasi atje jane ngritur ne menyre te jashteligjshme 13 objekte te tjera", tha Kurami, duke shtuar se "operacioni do te nise nga ish-posta kufitare deri ne fshatin Shkalles te komunes se Borshit". Kurami tha se "aksioni per shembjen e objekteve te paligjshme eshte mbeshtetur nga forcat e shumta te policise se Komisariatit te Sarandes dhe Gjirokastres".

No comments: