Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 19, 2007

PBDNJ PROTESTE PER LIGJIN E GJOBAVE

FORUM: PBDNJ PROTESTE PER LIGJIN E GJOBAVE (Gazeta Shqiptare)
• Partia e Bashkimit të të Drejtave të Njeriut kërcënon PD-në me daljen nga koalicioni qeverisës vetëm një ditë pasi PD e PDK hynë në “Pazar votash” në kuvend për ligjin e gjobave. Kryetari i kësaj partie, Vangjel Dule, u shpreh se deputetët e PBDNJ-së do t’i bashkëngjiten çdo iniciative të çdo grupi deputetësh, e cila çon në rrëzimin e ligjit të gjobave. “Do të ketë një kërkesë nga një grup deputetësh për ta rrëzuar këtë projekt dhe kësaj kërkese do t’i bashkangjitemi edhe ne”, - u shpreh Dule. Kjo kërkesë do të bëhet pranë Gjykatës Kushtetuese, ku disa deputetë të së majtës do t’i kërkojnë kësaj gjykate shfuqizimin e këtij ligji, i cili bie ndesh me dokumentin themeltar të shtetit shqiptar. Dule u shpreh, ashtu si dhe në Parlament kundër të gjithë projektligjit, kundër gjobave, që sipas tij vetëm dënojnë biznesin e ndershëm. Kreu i PBDNJ-së i bëri thirrje edhe presidentit Moisiu që ta shohë me kujdes këtë ligj dhe të mos e dekretojë, pasi është projektligj i dyshimtë.

No comments: