Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, April 19, 2007

Banoret e Vunoit revoltohen

19/04/2007 - 08:07 (Gazeta Shqiptare)


Me gjithë protestën e banorëve të Jalës, Policia Ndërtimore ka deklaruar se nuk po bën gjë tjetër, vetëm sa po zbaton ligjin. Kreu i Policisë Ndërtimore ka deklaruar si ligji i legalizimeve nuk përfshin zonat turistike dhe ato bregdetare. Pas situatës së krijuar në Jalë, ku banorët kanë dalë në protestë e u kanë zënë udhën fadromave, kryebashkiaku i Himarës, Vasil Bollano ka bërë sërish thirrje që të ndërpritet aksioni i shembjes së këtyre ndërtimeve. Sipas Bollanos, gjendja është e acaruar dhe aspak normale. Jorgo Andoni, njëri prej pronarëve të ndërtimeve të shembura nga Policia Ndërtimore, tha se janë të vendosur të mos e lejojnë më Policinë Ndërtimore t’u shembë ndërtimet që kanë bërë në pronat e tyre. Sipas tij, më shumë se 100 vetë kanë dalë në rrugë e kanë protestuar, por kanë qenë të paaftë të përballojnë dhjetëra forca të Policisë së Rendit, të Forcave Speciale Delta, Policisë Ndërtimore etj. Sipas tij, banorët do të futen në grevë urie, pasi shembja e ndërtimeve të tyre është e jashtëligjshme, dhe se ata janë ende në proces gjyqësor me Policinë Ndërtimore pikërisht për këto ndërtime, të cilat kjo polici i shembi; shumicën e tyre që në orën 04:00 të mëngjesit, pa asnjë paralajmërim.

No comments: