Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, May 16, 2007

Njoftim

Shoqata Atdhetare “Bregdeti”
Bashkia Himarë & Komuna Lukovë
Grupi Negociues i Konferencës Pan-Himariote


Njoftim

Shoqata Atdhetare “Bregdeti”, Bashkia Himarë & Komuna Lukovë, Grupi Negociues i Konferencës Pan-Himariote njoftojnë se më datë 19 Maj 2007, ditën e shtunë, organizon një miting sensibilizimi për çështjen e njohjes dhe kthimit të pronave në zonat turistike në praninë e tërë banorëve të bregdetit të Jonit.

Mitingu zhvillohet në sheshin kryesor të qytetit të Himarës duke filluar nga ora 12.00.

Himariotet jane të lutur të derdhin kontributet e tyre per aktivitetin në llogarinë e mëposhtme e “Komuniteti Himariot” në Bankën Alpha Credit Bank në Tiranë. Kodi SWIFT i Bankës është CRBAALTR.

Llogaria bankare e Komunitetit Himariot është:
në €. 020-4250-1100-6482
në US$. 020-0150-1100-4653
në Lek. 020-4650-1101-0242* Grupi koordinues për Himarën është krijuar me miratimin e Konferencës Pan-Himariote, e cila zhvilloi punimet në Tiranë më datat 16-17 dhjetor 2005. Në këtë konferencë, u përfaqësuan Himariotët që jetojnë në Himarë, në Shqipëri dhe tërë botën.

No comments: