Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Monday, May 21, 2007

Tubim në Himarë: Toka, sipas regjistrit të ’45-ës

Luan Sejdini
20-05-2007 (Shekulli)

Himarë- Prona t’iu kthehet pronarëve të vërtetë. Këtë kanë kërkuar dje përmes një proteste paqësore rreth 300 banorë të Himarës dhe përfaqësuesi të fshatrave të bregut. Të pranishëm ishin Vangjel Llazari, kryetar i shoqatës "Bregdeti", Rrapo Tanushi, kryetar i shoqatës "Pronësi me drejtësi", Thodhori Bollano, kryetar i shoqatës "Himara" dhe deputeti Neranxi si dhe qytetarë të moshave të ndryshme, të interesuar për zgjidhjen sa më të drejtë të çështjes së pronave. Si zgjidhje më optimale banorët kanë sugjeruar që të aplikohet gjendja kadastrale e vitit 1945, e cila përputhet edhe me natyrën e bregdetit, që nuk është tokë arë, por tokë për zhvillimin e turizmit, gjë që e lejon edhe ligji. Komuniteti dhe pushtetarët vendorë, përmes një rezolute të dalë nga tubimi i djeshëm i Himarës, ia prezantojnë qeveritarëve këtë si model për ta zgjidhur brenda legjislacionit, me një vendim të posaçëm të Këshillit të Ministrave apo të komisionit të ndarjes së tokës. Ligji i ndarjes së tokës në bregdet ka prodhuar vetëm sherre dhe mbivendosje. Të njëjtën tokë e kanë dy a më shumë pronarë dhe kjo është quajtur "vepër" e komisionerëve, që kanë deformuar ndarjen e tokës. Sipas protestuesve, si rezultat i punës së keqe të tyre, toka ka shkuar tek ai që nuk e punon atë ose tek persona që nuk kanë fare lidhje me bregdetin dhe kjo është arësyeja që ajo ka mbetur djerrë. Vladimir Kumi, kryetar i komunës së Lukovës, deri dje një nga kryesuesit e lëvizjes për mbrojtjen e Gjirit të Kakomesë evidentoi dështimin e politikave qeveritare në lidhje me pronat, sikurse është ligji 7501 etj. "Sot në të gjithë bregdetin nuk ka pronarë të regjistruar në hipotekë»-ka deklaruar Kumi, duke sqaruar se kjo ka bërë që ajo të zaptohet e dhunohet, duke prodhuar konflikte dhe jo mirëqenie. Tubimi i djeshëm pas goditjeve të ndërtimeve në Jalë , Borsh, Dhërmi, Bunec etj po reflekton pakënaqësitë ndaj koalicionit qeverisës, të cilit i besuan votën zgjedhësit në 2 komunat e bregdetit, Likovë dhe Himarë.

No comments: