Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, June 15, 2007

35th biennial convention of the Panepirotic Federation

Tuesday, June 12, 2007 Greeks from throughout world coming to city

By Dominic Mallary SPECIAL TO THE TELEGRAM & GAZETT

http://www.telegram.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070612/FRONTPAGENEWS/70612009

WORCESTER—
More than 500 people of Greek descent from throughout the country and world are expected in the city tomorrow for the 35th biennial convention of the Panepirotic Federation, which was founded in Worcester in 1942.


The convention, with events at Crown Plaza Hotel and Spyridon’s Greek Orthodox Cathedral, will continue through Sunday. A Saturday night reception will feature speeches by prominent Greek-Americans, including former Governor Michael Dukakis and Metropolitan Methodios, spiritual leader of the Greek Orthodox Church in New England .

Also attending will be Rev. Dean N. Paleologos of St. Spyridon’s, Rep. James P. McGovern, D-Worcester, Mayor Konstantina B. Lukes, author Eleni Gage, the family of actress Rita Wilson, several deputies in the Greek Parliament, and Nikos Gontas, the mayor of Epiros, Ioannina, in Greece.Working sessions will center on the federation’s efforts to support the people of the Epiros region of Greece. Since its inception, the federation has funded hundreds of scholarships for students in both the Greek and Albanian regions of Epiros, in addition to its efforts to support schools, churches, and other organizations which promote Epirotic identity.

“Historically, people from the Epiros region were some of the founders of the Greek community in Worcester," Rev. Paleologos said. “They actually make up the majority of the population in our church.”

No comments: