Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, June 09, 2007

"Omiros" dhe kontrolli ministror

Data e Publikimit: 07/06/2007

Autori i Lajmit:
L.K

Ministri Pollo gjate interpelances ne parlament lidhur me shkollen Omiros ne Korce ka pranuar se tekstet e historise greke kane deformim te historise shqiptare, por shtoi se te gjithe vendet ballkanike qe kane patur konflikt me njera –tjetren kane shtremberime. Gjithashtu Pollo shtoi se ne fund te muajit do te zhvillohet seanca e rradhes e nje komisioni dypalesh greko-shqiptar, nje iniciative kjo e qeverise se meparshme sipas ministrit, e cila po vijohet dhe qe synon bashkepunimin dypalesh per rishikimin e librave te historise dhe rregullimin e shtremberimeve. “Do thoja qe tekstet historike te vendeve te Ballkanit kane abuzime per historine e vendeve me te cilet kane patur konflikte. Ne fund te ketij muaji komisioni dypalesh per historine do te beje mbledhjen e rradhes per rishikimin e librave te historise” tha Pollo.

1 comment:

Leonidas said...

I gnomi mou einai oti sta biblia Istorias pou didaskontai sta sxoleia, gia themata ta opoia einai amfilegomena na min anaferontai kan s'auta. Apo mona tous ta Balkania einai ena "berdemeno kouvari", to opoio den prepei na to metaferoume stis nees genies, dioti me auton ton tropo kaliergoume ena asximo klima sta plaisia tis symbiosis ton laon. Alloste, panta milame gia tin EE, opou mia apo tis vasikoteres arxes tis einai i katargisi ton synoron.
Den leo na katargithei i istoria tou kathe kratous, auto pou leo einai na apofeugontai anafores se evesthita themata, me skopo tin kaliergia tis filias ton laon.
Alloste, auta pou grafontai sta biblia Istorias einai gia themata pou exoun lavei xora toulaxiston prin apo 50 xronia. Exo tin aisthisi oti oi anthropoi allazoun kai veltionontai, eksygxronizontai. Auto den simainei oti den koitane tin Istoria tous, omos kata tin gnomi mou, apo tin Istoria tha prepei na vlepoume tis thetikes plevres tis, oxi tis arnitikes.
Telos, stin anagnosi enos bibliou symantiko rolo paizei o tropos pou antilamvanetai ta pragmata o anagnostis tou bibliou. To pos erminevei o idios auto pou diavazei sto biblio. To leo auto giati panta dimiourgountai tetoies pareksigiseis, me apotelesma tin parerminia tou periexomenou tou bibliou.