Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, July 25, 2007

Gazetat nxisin konflikte etnike.

Në një artikull në numrin e sotëm të “Gazetës Shqiptare”, botohet një artikull me titullin “Volos, Ekstremisti grek vret emigrantin shqiptar”. Në këtë artikull, gazeta i bën një përshkrim të hollësishëm ngjarjes, në të cilën mbeti i vrarë një emigrant nga Lezha.

Autori i këtij shkrimi, që vetëm gazetar nuk mund të jetë, është shumë i vëmëndshëm në detajet e tij, për të nxjerrë sa më shume në pah “barbarinë” e grekut kundër shqiptarit. Ai përshkruan se si tre emigrantë shqiptarë kishin shkuar për tu “dëfryer” në një lokal nate, por sapo kishin mbërritur tek hyrja, rojet e lokalit jo vetëm që nuk i kanë lënë të hyjnë brenda duke u thënë në sy “nuk mund të hyni brenda se jeni shqiptarë”, po edhe kanë filluar ti rahin dhe të ushtrojnë dhunë mbi ta, si pasojë e të cilës mbeti viktimë njëri prej shqiptarëve.

Autori, që me sa duket e ka krijuar kulturën e vet gazetareske jo nëpërmjet studimeve të larta, po në sajë të shikimit të filmave me shpata dhe leximit të librave të tillë si “Kësulkuqja”, “Borëbardha me shtatë xhuxhët” e shumë të tjerë si këta, kërkon me ngulm duke shfrytëzuar gjithë fantazine e tij fëmijënorë, të identifikojë në ngjarjen që po tregon “ujkun e egërr” dhe “kësulëkuqen” ose “shtrigën e keqe” dhe “borëbardhën”. Për ti bërë këto personazhe sa më të skajshme me njëra tjetrën dhe sa më tërheqëse për publikun, ai nuk mjaftohet vetëm me krijimet e fantazisë së tij kur e përshkruan vrasësin si “extstremist i një formacioni të djathtë”, po shton që edhe nga intervista të mara prej emigrantëve shqiptarë ne këtë qytet (Volos), këta të fundit nuk i lënë asnjëhërë të hyjnë nëpër lokale dhe i nxjerrin gjithnjë jashtë me akuzën “jeni shqiptarë”.

Kur e lexova këtë lajm, nuk munda të mos ndjeja nota hidhërimi për ngjarjen. Një minoritari grek, nuk mund ti kalojë nën hundë edhe mënyra dhe mllefi me të cilën shumë gazeta e gazetarë shqiptarë shkruajnë kur bëhet fjalë për tema të tilla. Lexova edhe disa nga komentet kosovo-shqiptare, që në raste të tilla kapin nivele turko-shtazërie në vlera limite dhe me pak mërzitje vazhdova të shfletoja lajmet e tjera.

Duke shfletuar më pas gazetën “Panorama”, me ra përsëri në sy i njëjti lajm vecse me titull tjetër “Greqi, masakrohet dhe vdes nga grushtet emigranti nga Lezha”.
Automatikisht iu vura ta lexoja edhe këtu, me shpresën se ndoshta nuk ishte e vërtetë. Për fat të keq, gjithcka ishte e vërtetë. Emigranti nga Lezha kishte vdekur vërtetë prej rahjes. Natyrisht që kjo është e vërteta më e hidhur në këtë ngjarje, po nuk e di përse, mua shijen me të hidhur ma la tjetër gjë.
Në artikullin e gazetës “Panorama” nuk kishte “grekërracistekstremistidjathtëantishqiptarë” dhe “shqiptarëtëshkretëdhepuntorëqënukilënëtëfutennëpërlokale”, por dy banda keqbërësish dhe vandalesh, që u vinin gjoba lokaleve dhe në luftë midis tyre për zotërimin e territorit, mbeti i vrarë njëri prej antarëve të këtyre bandave, që sic rastisi shqiptar, mund të ishte shumë mirë i cdo kombësie tjetër.

Nuk kisha më fjalë ne fund të leximit po nuk munda të mos i japë notën dhjetë(10), gazetarit të madh të “Gazetës Shqiptare”, për fantazinë dhe “punën e tij patriotike” ne shërbim të …., në
shërbim të….., në shërbim të kujt???!!!

No comments: