Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, July 26, 2007

Parku Kombëtar i Llogaras ne zjarr

image

Vlorë: Parku Kombëtar i Llogaras ka qenë gjatë natës së kaluar nën terrorin e zjarrit të paparë gjatë gjithë jetës së ekzistencës së tij. Gjuhë flakësh kanë përpirë drurët shekullor të pishave, bredhave dhe shkureve. Zjarri ka nisur nga faqa e malit mbi fshatin Dhërmi e Palasë deri poshtë në afërsi të Plazhit të Çezarit dhe ka mbërritur në qafën e Llogaras duke djegur hektar të tërë.

Për të shuar zjarrin dhe shpëtuar Parkun Kombëtar të Llogaras janë mobilizuar zjarrfiksat, forcat e rendit, ato të ushtrisë dhe banor të zonës, të cilët kanë mundur ta vënë atë nën kontroll vetëm rreth orës 02 të natës.

Mjetet e pakta zjarrfikse, mungesa e helikopterëve apo avionëve çistern uji kanë bërë që zjarri të djegi hektar të tërë në Parkun Kombëtar të Llogaras, i cili është lënë në mëshirë të fatit pasi asnjë strukturë nuk është evidentuar për administrimin dhe mbrojtjen e këtij parku. Ndërkohë, një re e dendur tymi ka dominuar të gjithë parkun dhe bllokuar për disa orë rrugën nacionale që lidh Vlorën dhe bregdetin e Himarës.

Askush nuk e di se kush është drejtori i Parkut Kombëtar të Llogaras, cilët janë punonjësit që merren me administrimin e tij, sa është numri i drurëve, i lokaleve turistike, sa fonde jep në vit Ministria përkatëse për mbarvajtjen e këtij parku dhe cilat janë masat konkrete për ta mbrojtur atë nga zjarret?!

No comments: