Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Tuesday, July 03, 2007

Qeparoi turistik kerkon uje

"Dhramis Eftiqios" [dhramis@otenet.gr]
Nuk ka gjë me te tmershme, se sa të kesh etje dhe të mos kesh për të pirë ujë.

Pikërisht kjo i ka ndodhur fshtatit tim, në një kohë që dhe temperaturat e këtyre ditëve ishin tepër të larta.

Njerzit sot mendojnë se më mire është që uji të shkojë në det, se sat a pijnë ata që nuk kanë.


Kështu që 7 ditë, fshati im bëri “kra” si korbi për një pike ujë. Kush të na ndihmojë? Kryeplaku, kryebashkiaku, apo ndonje tjetër që nuk dëgjon nga një vesh?

Ky është fati ynë. Njerës të egër të thatësirës. 100 shpime I kanë bërë tubit kryesor të zgjuarit, dhe të tjerët presin me tub në dorë që të vijë uji.

Ka ardhur besoj koha qe te rregullojme shume gjera. E para, te fillojme nga uji.

Pastaj dhe te merremi me të tjerat. Me rruget, skupidhjet, dritat.

Jemi pak, por shpresoj se I kemi fuqitë. Dhe te tjeret atehere ta kane friken, kur ne perpiqemi per vendin tonë.

No comments: