Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, August 29, 2007

Συμαρασταση Χειμαρρας στην Ελαδα

ΔΗΜΟΣ ΧΙΜΑΡΑΙΩΝ

Δήμαρχος

Tηλεμοιοτυπο - fax

προς:

από Δήμαρχο Χειμαραιων

κ. Καραμανλή Κωνσταντίνο

Μπολάνο Βασίλειο


Προεδρο της ελληνικης κυβέρνησης

Ημερομηνια:

Κυβέρνηση της Ελληνικής Δημοκρατίας

29/8/2007

κοινοποιηση

συνολικος αριθμος σελιδων μαζι με το εξωφυλλο:

- Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις

- ΚΕΔΚΕ

1

θεμα:

αριθμος αναφορας σας:

Συμπαράσταση

Χιμάρα, Κυριακή 26 Αυγούστου 2007

Προς

Κύριο Καραμανλή Κωνσταντίνο

Πρόεδρο της Ελληνικής Κυβέρνησης

Αθήνα

Εξοχότατε κύριε Πρόεδρε!

Αυτές τις στιγμές που εξελίσσεται στον ελλαδικό χώρο ένα αντεθνικό σχέδιο καταστροφής, όλος ο ελληνισμός βρίσκεται ενωμένος.

Ο λαός της Χιμάρας που πολλές φορές, κατά το πρόσφατο παρελθόν, δοκιμάστηκε, είναι πολλαπλά ευαισθητοποιημένος και στέκεται αλληλέγγυος προς τους κατοίκους των πυρόπληκτων περιοχών.

Ως εκ τούτων, το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου των Χιμαραίων αποφάσισε να συνδράμει οικονομικά με ένα συμβολικό ποσό το Ειδικό Ταμείο για την άμεση στήριξη των πληγέντων και την αποκατάσταση των ζημιών, που κύριο στόχο έχει να δείξει την αγάπη μας και την συστράτευσή μας προς τους δοκιμαζόμενους συμπατριώτες μας.

Με τιμή

Μπολάνος Βασίλειος

Δήμαρχος

00355 682070670

No comments: