Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, August 29, 2007

COMMUNIQUE : DIASPORA GRECQUE EN FRANCE

COMMUNIQUE : DIASPORA GRECQUE EN FRANCE
le 28/8/2007 15:00:32
AIDONS LA GRECE - ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ

Εκφράζουμε τα ειλικρινή και βαθιά μας συλλυπητήρια στις οικογένειες των νεκρών

Nous présentons nos condoléances les plus sincères à toutes les familles qui ont perdu un des leurs

Dans le cadre de l’aide aux victimes des incendies qui ravagent la Grèce, nous informons que le Ministère Grec de l’Economie et des Finances a ouvert un compte afin d’y
accueillir les dons auprès de la BANQUE DE GRECE à ATHENES dont les coordonnées sont les suivantes :

SWIFT : BNGRGRAA

IBAN : GR9801000230000002341103053


Καλούμε όλους τους Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό να συμβάλουν και αυτοί με τις δυνάμεις τους για την άμεση οικονομική ενίσχυση των πληγέντων οικογενειών
Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει προχωρήσει στην σύσταση Ειδικού Ταμείου Εκτάκτων Αναγκών:
SWIFT : BNGRGRAA

IBAN : GR9801000230000002341103053

No comments: