Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, September 07, 2007

Gjermanët pretendojnë Porto PalermonGjermanët pretendojnë Porto Palermon me gjithë ‘Kalanë Vasiliqisë” (Kishen e Vasiliqise)

Pjesa më e lakmuar e bregdetit të Himarës prej kohësh është bërë diskutim i hapur në selinë e qeverisë. Shkak i përsëritur janë bërë ofertat e depozituara pranë qeverisë nga kompanitë më prestigjioze të turizmit elitar botëror. Pretenduesit më të rinj janë gjermanë të cilët i kanë paraqitur dje zyrtarisht kryeministrit Berisha projektin për ndryshimin e imazhit të Porto – Palermos.

Kryeministri Berisha, priti dje në zyrën e vet drejtorin e kompanisë gjermane “Stofanel Investment GmbH”, Wolfgang Koellisch, i cili i ka prezantuar një projekt për prodhimin e energjisë fotovoltaike, si dhe një projekt tjetër për fushën e turizmit në zonën e Porto – Palermos.

Projekti synon zhvillimin e turizmit elitar në Shqipëri, ku do Të përfshihen 4.8 milionë metër katrorë. Një sipërfaqe tepër e madhe, ku përfshihet krejt gjiri i Porto Palermos, ishulli ku ndodhet Kalaja e Vasiliqisë, e ngritur na Ali Pashë Tepelena si dhe dy kepet rrethuese të gjirit të mrekullueshëm. Sipas kreut të kompanisë së famshme gjermane, në projektin e tyre përfshihen investime të cilat janë të jashtëzakonshme dhe që mund ta ndryshojnë fytyrën e kësaj zone, nga një depozitë plehrash në një imvestim madhor në shërbim të qytetarëve.

Kryeministri e ka mirëpritur këtë ofertë të kompanisë gjermane, por nuk e ka dhënë ende “ok” e fillimit të procedurave për punën.

Në takim me drejtorin e kësaj kompanie, Berisha është shprehur se pas përfundimit të masterplanit të zonës bregdetare, e cila po zhvillohet si pjesë e projektit të Bankës Botërore, do të merren në shqyrtim të gjitha projektet e prezantuara deri më tani, të cilat kanë të njëjtin synim, atë të zhvillimit të turizmit elitar në këto zona bregdetare.6 Shtator 2007 (Albania)
Post by Kristaq Jorgji [dhermijorgji@yahoo.com]

No comments: