Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, September 15, 2007

Kontribut i z V. Qesari per tu hapur nje ekspozite ne Tirane

ne photo V. Qesari


KRISTOF MASE

Me Kristof Mase ( Christophe Massé ), piktor e shkrimtar nga Bordoja - jam njohur para disa kohesh - gjate xhirimit te nje reportazhi televiziv. Eshte nje burre i gjalle, energjik dhe i çilter. Nje vezhgues " par exellence" ! Nje artist me temperament jugor, ndofta me "teperice", dhe per faktin se eshte me orgjine nga Katalonja. Para ca ditesh, bisedova me te per te hapur nje ekspozite pikture ne Tirane, ide te cilen ai e gjeti mjaft interesante. Ne fakt, gjate kesaj vere, une pata rastin te takoja Krenar Zejnon - drejtorin e galerise se arteve "Zenit" ne Tirane - dhe i fola atij, pikerisht per kete gje. Krenari u tregua teper entuziast nga qe Kristof Mase, perveçse piktor eshte edhe shkrimtar e Krenari shkruan edhe vete e ka botuar disa libra. ( Ai drejton edhe nje shtepi botuese e, kur e takova ne Vlore, me dhuroi botimin e tij te fundit ne shqip, romanin e shquar te shkrimtarit francez Celin "Udhetim ne fund te nates" ). Le te urojme qe kjo nisme e imja te behet
realitet dhe piktori e shkrimtari Kristof Mase, te ekspozoje ne kryeqytetin shqiptar. Nderkohe, me qe ju fola per reportazhin e realizuar per te bashke me kolegun tim Zhil Bernar ( Gilles Bernard ), i cili eshte transmetuar ne kanalin televiziv France 3, per ata qe jane kureshtare ta shohin, nuk mbetet veçse te bejne nje "clic" mbi lidhjen me poshte:

http://video.google.fr/videoplay?docid=2194038713682763886

Simbad Detari


Mon Web Site
www.simbadi.com

No comments: