Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, October 12, 2007

2007 Nobel Laureate in Literature

2007 Nobel Laureate in Literature
  that epicist of the female experience, who with scepticism, fire and visionary power has subjected a divided civilisation to scrutiny.

Background

 • Born: October 22, 1919
 • Place of birth: Bakhtaran, Iran
 • Nationality: British
 • Residence: London, United Kingdom
 • Biographical highlights:
  • 1925 - Moves to Zimbabwe
  • 1939 - Marries Frank Charles Wisdom
  • 1943 - Divorces Frank Charles Wisdom
  • 1945 - Marries Gottfried Lessing
  • 1949 - Divorces, moves to London, establishes herself as a writer
  • 1950 - Debut as a novelist with The Grass is Singing
  • 1952-6 - Member of the British Communist party
  • 1954 - Wins Somerset Maugham Award
  • 1962 - Breakthrough novel with The Golden Notebook published
  • 1994 - Autobiographical Under My Skin published
  • 1995 - Wins James Tait Black Memorial Book Prize and Los Angeles Times Book Prize
  • 1997 - Autobiographical Walking in the Shade published
  • 2001 - The Sweetest Dream sequel in fictive form released
  • 2001 - Awarded David Cohen British Literary Prize, Companion of Honour from the Royal Society of Literature and Premio Principe de Asturias
  • 2002 - Wins S.T. Dupont Golden PEN Award
  • 2007 - Wins the Nobel Prize in Literature
Book Store

Featured Internet Links


2007 - DORIS LESSING - CMIM NOBEL PER LETERSINE

Nga Simbad Detari

Shkrimtares britanike Doris Lessing ju dha sot ne moshën 87 vjeç, çmimi Nobel për letërsinë. Libri i saj me i njohur titullohet ‘ Ditari i Arte’. Ne përgjithësi vepra e saj ka trajtuar subjekte nga Afrika si edhe çështje te lëvizjes feministe. Me sa duket ( mendimi im - S.D. ) akademia mbretërore suedeze, ka gjetur si motiv kryesor për t’i akorduar asaj çmimin e larte, pikërisht per faktin se ajo konsiderohet si ‘tregimtare epike e çështjes feministe e cila me kembengulje, perkushtim dhe force vizionare ka vëzhguar një qytetërim te përçarë’.

Dhënia e ketij çmimi shkrimtares ne fjale, ka lenë një ndjenje habie e te papriture, nga qe emri i Doris Lessing, i cili është cituar shpesh ne te kaluarën, nuk zihej pothuajse me ne goje, neper rrethet letrare ne Suedi. Doris Lessing, është gruaja e 11 e cila fiton ketë çmim te larte qysh prej fillimeve te dhënies se tij, me 1901, nderkohe qe akademia suedeze është kritikuar shpesh, për mosmbajtjen e një ekuilibri mes autoreve te laureuar, meshkuj e femra.

Lindur ne Iran me 1919 dhe bije e një kapiteni te ushtrisë britanike, Doris May Taylor e kaloi gjysmën e jetës se saj ne Afrike, pikerisht ne ish koloninë britanike te Rodezise se jugut ( sot Zimbabue). Kjo ish komuniste e cila me pas e braktisi Partine e saj ( mbas dhunës se ushtruar prej Bashkimit Sovjetik ndaj revoltës hungareze me 1956 ), persa u perket ideve dhe perkushtimit te saj feminist është krahasuar shpesh, me francezen Simone de Beauvoir.

Mes veprave te saj te shumta, libri me i njohur ‘Ditari i Arte' u botua se pari me 1962. Ai tregon përmbajtjen e një ditari te mbajtur nga një grua - shkrimtare e suksesshme. Për komisionin Nobel, ky libër është 'konsideruar si një vepër pioniere për mbare lëvizjen feministë e cila ben pjese ne atë radhe librash te paket qe kane influencuar mjaft ne mënyrën e shikimit te maredhenieve burrë – grua ne shekullin e XX-te'. Dy here e martuar dhe po ashtu dy here e divorcuar, shkrimtarja ne fjale, është shprehur se: ‘martesa është diçka qe asaj nuk i shkonte për shtat”.

Nder veprat e saj me te njohura bëjnë pjese edhe romanet "Going Home" (1957) ne te cilin ajo denoncon aparteidin ne Afrike si edhe "The Good terrorist" (1985), i cili flet për një grup te rinjsh revolucionare. Doris Lessing jeton aktualisht ne periferinë londineze dhe këto vitet e fundit u është kushtuar shkrimit te romaneve me subjekte fantastike – shkencore.

No comments: