Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, October 21, 2007

Gjirokastër, vidhen 18 ikona në kishën e Dropullit

Entela Bani
21-10-2007


Kujdestari: Kanë marrë 5 ikona të mëdha dhe 13 të vogla, shumë të çmuara. Janë rreth 2 shekullore

GJIROKASTËR- Vidhet për të tretën herë kisha e Bularatit në Dropull, por këtë radhë dëmi i shkaktuar është shumë i madh. Plot 18 ikona, cilësuar prej ekspertëve si tepër të çmuara janë vjedhur nga kisha 500-vjeçare e Shën Thanasit, në fshatin Bularat të komunës së Dropullit të Sipërm. Grabitësit vazhdojnë të jenë ende të paidentifikuar, ndërsa kjo është vjedhja e dytë e objekteve të kultit në rrethin e Gjirokastrës, brenda 10 ditëve të fundit.

Grabitja

Persona ende të paidentifikuar, kanë hyrë në kishën e Shën Thanasit në orët e para të ditës së djeshme dhe kanë marrë prej andej një numër të madh ikonash. Dëmi i shkaktuar është tepër i madh, por ende nuk mund të flitet për një shifër të saktë. Mësohet se grabitësit kanë mundur të kryejnë aktin e tyre të rëndë, pasi kanë thyer njërën prej dritareve të krahut perëndimor, e cila nuk kishte hekura. Por, ndryshe nga raste të ngjashme vjedhjesh, këtë radhë nuk kanë mjaftuar të hollat, por synimi kryesor kanë qenë ikonat. Lehtësisht e kuptueshme, pasi nga muret janë shkëputur shumë syresh, madje mendohet që edhe të jenë përzgjedhur, duke pasur më parë idenë rreth vlerës së tyre.

Kujdestari

Ngjarja është konstatuar fillimisht nga kujdestari i kishës, i cili si çdo mëngjes i është drejtuar objektit fetar, por e ka gjetur atë të hapur dhe të bastisur. Menjëherë pas kësaj, ai ka lajmëruar uniformat blu, të cilat kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë filluar kryerjen e veprimeve hetimore. “Kur erdha unë, në orën 07.00 të mëngjesit, se kishim disa punime për të bërë, e gjeta derën të hapur dhe dritaren të thyer. Hyra brenda dhe pashë që gjithçka ishte e parregullt. Më tej konstatova se mungonin 5 ikona të mëdha dhe 13 të vogla. Gjithashtu kanë marrë edhe të gjitha lekët që ishin në arkë, por nuk mund të them se sa është shuma e grabitur”, - është shprehur Jorgji Bako, kujdestari i kishës. Po sipas Bakos, të gjitha ikonat e vjedhura kanë një vlerë shumë të madhe historike e fetare, pasi janë rreth 2 shekullore.

Hetimet

E njoftuar për grabitjen, policia lokale ka mbërritur me urgjencë në vendin e ngjarjes. Sipas burimeve zyrtare, mësohet se ndërkaq, policia është duke punuar ende për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje dhe burime konfidenciale bëjnë të ditur se po punohet në disa drejtime njëherësh. Kisha e Shën Thanasit në Bularat ndodhet e vendosur në mes të varrezave dhe ky fshat ka dy kisha. Kjo është hera e tretë që kisha bie pre e grabitësve, qysh prej çeljes së saj pas viteve 1990, ndërsa dje është shënuar rasti i dytë i vjedhjes së një objekti kulti në rrethin e Gjirokastrës brenda një harku kohor prej 10 ditësh.

No comments: