Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, October 21, 2007

WORLD COUNCIL OF HELLENES ABROAD (SAE)

Συνάντηση Δρ. Όλγα Σαραντοπούλου με την Υπουργό Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας

ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟΔΗΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ (ΣΑΕ)
WORLD COUNCIL OF HELLENES ABROAD (SAE)
Dr. Olga Sarantopoulos - Secretary of SAE
Δρ. Ολγα Σαραντοπούλου – Γραμματέας ΣΑΕ

Δρ. Όλγα Σαραντοπούλου
Γραμματέας Παγκοσμίου ΣΑΕ

Kellermanngasse 6/22, 1070 Vienna - Austria
Tel & Fax: +431-5268014, Mobile: +43 676 3085313
Greek mobile: +306979212476 E-mail: olga.sarantopoulos@gmx.netΣυνάντηση με την Υπουργό Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Ερατώ Κοζάκου-Μαρκουλλή, είχε την Τρίτη στην Βιέννη, η Γραμματέας του Παγκόσμιου ΣΑΕ, Δρ. Όλγα Σαραντοπούλου. Η κ. Μαρκουλλή, πραγματοποίησε επίσημη επίσκεψη στην αυστριακή πρωτεύουσα, όπου συναντήθηκε με παράγοντες της πολιτικής ηγεσίας της χώρας, ενώ έδωσε ομιλία στην Διπλωματική Ακαδημία της Αυστρίας, με θέμα: "Κύπρος - Το Ευρωπαϊκό παρελθόν, παρόν και μέλλον της". Η Υπουργός Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας συνομίλησε με την Δρ. Σαραντοπούλου για την πορεία του Κυπριακού ζητήματος και τις τελευταίες εξελίξεις στο θέμα. Ενώ τόνισε την θετική στάση που έχει η Αυστριακή Κυβέρνηση προς την κατεύθυνση αυτή.
Η Δρ Σαραντοπούλου, επεσήμανε ότι γίνονται προσπάθειες και συντονισμένες κινήσεις από την Ελληνική Ομογένεια για την στήριξη του Κυπριακού ζητήματος στην διεθνή κοινότητα και ειδικότερα στην Ευρώπη, κάτι, που όπως διευκρίνισε, αποτελεί προτεραιότητα και για την ίδια.

Η ομογενής επιστήμονας κατέθεσε πρόταση προς την Κύπρια Υπουργό Εξωτερικών για την δημιουργία μιας Ομάδας Πίεσης (Lobby) που θα αποτελείται από εξέχοντα πρόσωπα της Κυπριακής και Ελληνικής Διασποράς αλλά και Φιλέλληνες που στηρίζουν τα εθνικά μας θέματα, με κύριο στόχο την προώθηση και τελικά την επίλυση του Κυπριακού ζητήματος.

Η Γραμματέας του ΣΑΕ και Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Αυστρίας, τόνισε στο πλαίσιο της συνάντησης ότι θα πρέπει να αναπτυχθούν οι σχέσεις της Κυπριακής Δημοκρατίας με τις χώρες του Κόλπου ενόψει και της λειτουργίας Πρεσβείας του Κατάρ στην Κύπρο.

Η Δρ Σαραντοπούλου διατηρεί στενές σχέσεις με εκπροσώπους της Βασιλικής Οικογένειας αραβικής χώρας του Κόλπου και είναι επίτιμη Σύμβουλος σε θέματα Υγείας των Υπουργών του Ομάν και της Αυστρίας, έχοντας συμβάλλει σημαντικά στην ανάπτυξη των διμερών σχέσεων των χωρών αυτών στον τομέα της Υγείας.

Έχει διατελέσει αναπληρωτής γενικός γραμματέας του Αυστρο-ομανέζικου συνδέσμου και μέλος του Αυστρο-αραβικού συνδέσμου επι σειρά ετών.

Παρόντες στην συνάντηση ήταν ο Πρέσβης της Κύπρου στην Αυστρία κ. Κορνήλιος Κορνηλίου και ο εκπρόσωπος των Κυπρίων Αποδήμων Κύρρος Πατσαλίδης.

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας για την ανάδειξη του Κυπριακού ζητήματος τόσο σε ευρωπαϊκό, όσο και σε διεθνές επίπεδο, η Δρ Σαραντοπούλου συναντήθηκε χθες στην αυστριακή πρωτεύουσα με τον επικεφαλής της αντιπροσωπείας του Αραβικού Συνδέσμου Κρατών του Κόλπου στην Αυστρία, Πρέσβη Δρ. Michail Wehbe.

Στην συνάντηση που πραγματοποιήθηκε σε ιδιαίτερα εγκάρδιο κλίμα, η κ. Σαραντοπούλου έθεσε τα βασικά ζητήματα που απασχολούν την Ομογένεια, όπως είναι το Κυπριακό ζήτημα, η ονομασία των Σκοπίων, αλλά και η προστασία του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Με την σειρά του ο Δρ Wehbe, ευχαρίστησε την Δρ Σαραντοπούλου για την συνάντηση και εξέφρασε την ελπίδα το θέμα της Κύπρου αλλά και το θέμα της ονομασίας της ΠΓΔΜ να έχουν θετική κατάληξη για τις ενδιαφερόμενες πλευρές.

4 comments:

Gjergji said...
This comment has been removed by a blog administrator.
Panos said...

Gjithe edukata juaj, z. "Gjergji", permblidhet ne fund, tek fjala "Faleminderit".

Faleminderi per cfare, per te drejten qe ju jepet te na ofendoni me shkrimet tuaja ketu, ne nje blog qe nuk ju intereson fare sic duket?
Apo faleminderit per te drejten qe ju jepet, prape nepermjet kesaj faqjeje, te beheni transmetues idesh indiferente per lexuesit e ketij Blogu?

Pra, shkoni dhe shkruani (mos te perdor ketu ndonje fjale tjeter, duke rene ne nivelin tuaj) atje ku ju pranojne, atje ku ju kuptojne, zoteri.

P.S. Duke ju drejtuar redaksise se faqes, do te deshiroja te shpreh mendimin se komente te tilla eshte me mire te kufizohen ne kete faqe. Nuk na meritojne, besoj, bashkefoles te tille.

akroqeravnos said...

verejta juaj pano eshte e drejte, zhgaravimi ne fjale u fshi.
Akroqeravnos

Gjergj said...
This comment has been removed by a blog administrator.