Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, November 22, 2007

Αδιαφορία για τα ελληνικά στρατιωτικά νεκροταφεία στην Αλβανία

Ερώτηση προς τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας Ευάγγελο Μεϊμαράκη

Πρόχειρο ελληνικό στρατιωτικό νεκροταφείο στις Βουλιαράτες της Βορείου Ηπείρου.
Με την ευκαιρία της Εθνικής Επετείου, επανήλθε στην επικαιρότητα το θέμα της απαράδεκτης κωλυσιεργίας της Αλβανίας σχετικά με τα στρατιωτικά νεκροταφεία για τους Έλληνες νεκρούς του ελληνοϊταλικού πολέμου και της απουσίας ελληνικής αντίδρασης για το θέμα.
Συγκεκριμένα, ενώ έχει γίνει προεργασία για να λειτουργήσουν ελληνικά στρατιωτικά νεκροταφεία στην Κλεισούρα και στην Κορυτσά, δεν έχει υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα, ούτε έχει υπογραφεί επίσημη συμφωνία για το σκοπό αυτό.
Ερωτάται ο κ. Υπουργός:
Τι μέτρα σκοπεύει να πάρει ώστε να αποδοθεί επιτέλους, η οφειλόμενη από ένα έθνος τιμή προς τους νεκρούς του;
Πώς σκοπεύει να αντιμετωπίσει την αλβανική αδιαφορία, ειδικώς λαμβάνοντας υπόψη ότι πρόκειται για ένα κράτος που ενισχύεται σημαντικά στο στρατιωτικό και οικονομικό επίπεδο από την Ελλάδα;
Το ελάχιστο που μπορεί και πρέπει να κάνει η Πολιτεία, είναι να τιμήσει αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για την Ελλάδα.
Ο βουλευτής Αττικής του ΛΑ.Ο.Σ. Βορίδης Μάκης

No comments: