Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Sunday, November 18, 2007

Delvinë,shpresa për universitet.

DELVINE - Më në fund jepen shanset për t'u bërë me filial universitar edhe qyteti i Delvinës. Kjo është bërë e ditur nga vetë kryetari i bashkisë së Delvinës, Dhurim Alinani. Sipas tij, mësohet se ka hapa konkretë për t'u bërë edhe Delvina me filial universitar, por në këtë rast universitet bujqësor. Që pas braktisjes shumëvjeçare të shkollës së mesme bujqësore të këtij qyteti, shkollë kjo me emër në të gjithë vendin dekada më parë, nga ku kanë dalë kuadro që sot kanë grada shkencore, është kërkuar që ajo të shndërrohet në një filial të Universitetit Bujqësor të Kamzës në Tiranë. Pas zyrtarizimit të kërkesës së bërë një muaj më parë për një filial të tillë nga kryebashkiaku, Dhurim Alinani, në adresë të Bashkisë së Delvinës kanë mbërritur ditën
e djeshme reagimet pozitive të rektorit të këtij universiteti, Prof.Dr. Velesin Peçuli. Rektori
është shprehur se e mirëpret këtë iniciativë të ardhur nga qeverisja vendore e Delvinës, të
njohur për tradita arsimdashëse dhe me vlera për rehabilitimin e arsimit bujqësor të këtij qyteti
dhe ngritjen e tij në nivelin universitar. Ideja është që me hapjen e filialit universitar bujqësor të Kamzës në Delvinë, në të mund të studiojnë qindra studentë nga rajoni më jugor i vendit, ku përfshihet të gjitha zonat, që nis nga Himara e deri në Konispolin e largët kufitar. Iniciativë dhe natyrisht këmbëngulje e kryetarit të bashkisë, Edmond Gjoka, ka qenë fakti që Saranda sot është në vitin e dytë që ka hapur dyert në qytetin e vet Universiteti i Tiranës, filiali i Ekonomisë. Nga 67 studentë, tashmë numri i tyre është 200.

(gazeta panorama)

No comments: