Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, December 20, 2007

ΕΕ και ΗΠΑ κλείνουν την «πόρτα» σε περαιτέρω διαπραγματεύσεις για το Κόσοβο


Ο Χασίμ Θάτσι στα Ηνωμένα Έθνη λίγο πριν την ανάληψη της πρωθυπουργίας του Κοσόβου


Ηνωμένα ΈθνηΣε τροχιά απόσχισης μπαίνει πλέον και επίσημα το Κοσσυφοπέδιο μετά την αποτυχία του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ να αμβλύνει το αδιέξοδο. ΕΕ και ΗΠΑ δήλωσαν ότι εξαντλήθηκε κάθε δυνατότητα λύσης μέσω διαπραγματεύσεων. Σερβία και Ρωσία αντιδρούν...

Στην κοινή ανακοίνωση που εξέδωσαν οι ΗΠΑ και η ΕΕ μετά το πέρας της συνεδρίασης του Συμβουλίου Ασφαλείας αναφέρεται ότι η Ένωση θα αναλάβει τον κεντρικό ρόλο στην εφαρμογή του νέου καθεστώτος. Οι Ευρωπαίοι ηγέτες έχουν ήδη επικυρώσει την αποστολή αστυνομικής δύναμης στο Κόσοβο.

Με την υποστήριξη των ΗΠΑ και της πλειονότητας των κρατών-μελών της ΕΕ (η μεγαλύτερη αντίσταση έρχεται από την Κύπρο) οι Αλβανοί ηγέτες του Κοσόβου αναμένεται να προχωρήσουν σε ανακήρυξη ανεξαρτησίας στις αρχές του 2008, επισημαίνει το BBC.

Η στάση της ΕΕ ως προς την αναγνώριση θα καθοριστεί μετά στις σερβικές εκλογές τον Φεβρουάριο, ώστε να μην προηγηθούν κινήσεις που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε εθνικιστική στροφή στις κάλπες.

Σερβία και Ρωσία καταγγέλλουν από πλευράς τους παραβίαση του Διεθνούς Δικαίου και ζητούν συνέχιση των διαπραγματεύσεων, ωστόσο η κοινή ανακοίνωση που εκδόθηκε από ΕΕ και ΗΠΑ μετά την τεταμένη συνεδρίαση του Συμβουλίου Ασφαλείας κλείνει την «πόρτα» περαιτέρω διαλόγου.

«Είναι σαφές κατά την άποψή μας ότι περαιτέρω διαπραγματεύσεις υπό οποιαδήποτε μορφή δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα. [...] Η δυνατότητα μιας διαπραγματεύσιμης λύσης έχει πλέον εξαντληθεί» αναφέρεται στην ανακοίνωση που εκδόθηκε μετά τις ομιλίες του Σέρβου πρωθυπουργού Β.Κοστούνιτσα και του Αλβανού προέδρου του Κοσόβου Φατμίρ Σεϊντίου στο ΣΑ.

Newsroom ΔΟΛ

No comments: