Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, January 30, 2008

ΕΚΛΟΓΕΣ στη ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ

ΕΝΩΣΗ ΧΕΙΜΑΡΡΙΩΤΩΝ

ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ

Οι αρχαιρεσίες της Ένωσης Χειμαρριωτών θα πραγματοποι-

ηθούν την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2008 ώρα 11πμ ως 3μμ στο ξενοδοχείο LA MIRAGE στην Πλατεία Ομονοίας.

Οι δηλώσεις συμμετοχής υποψηφιοτήτων για το διοικητικό συμβούλιο πρέπει να υποβληθούν μέχρι τις 17 Φεβρουαρίου.

Στην διαδικασία θα που θα ακολουθηθεί θα προβλέπεται και θέση στο νέο διοικητικό συμβούλιο τουλάχιστον ενός μέλους από κάθε χωριό της Χειμάρρας, έστω και αν οι υποψήφιοι από τα άλλα χωριά δεν κατορθώσουν να συγκεντρώσουν τον απόλυτο αριθμό των ψήφων που απαιτούνται για την είσοδο τους στο νέο Δ.Σ.

Η προσέλευση όλων των Χειμαρριωτών, από όλα τα χωριά μας είναι απαραίτητη. Για τον λόγον αυτόν πρέπει να υπάρ-

ξει η μέγιστη δυνατή κοινητοποίηση όλων μας.

Το νέο διοικητικό συμβούλιο που θα προέλθει από τις αρχαι-

ρεσίες αυτές θα κληθεί να αντιμετωπίσει σοβαρά θέματα που απασχολούν την περιοχή μας.

Τηλέφωνα συνεννόησης: 6972.997225, 6944.908605

6944.259611, 210.3815376

Fax 210.3832341

ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙNo comments: