Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, January 17, 2008

Dule: Ndryshime urgjente ne qeveri, ose dalim nga koalicioni

Dule kerkon ndryshime urgjente ne qeveri, duke paralajmeruar njeheresh se, ne rast se do te duhet nje sakrifice, ai eshte i gatshem te dale dhe nga koalicioni qeveritar. “Ndryshimet ne qeveri jane te domosdoshme perpara futjes ne vitin e fundit te mandatit. Kjo per te intensifikuar punen per realizimin e programit qeverises, por nga ana tjeter edhe sepse e konsiderojme te nevojshme, qe kabineti aktual te rifreskohet”, ka deklaruar ne qytetin e Gjirokastres, kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, teksa ka marre pjese ne pervjetorin e krijimit te OMONIA-s. Por, ai ka shkuar me tej teksa ka deklaruar se dhe mund te terhiqet nga pjesemarrja ne qeverisjen e vendit. “Ne do te ishim gati qe te sakrifikonim pjesemarrjen tone te drejtperdrejte ne kabinet per hir te permiresimit te vizionit qeverises, te prioriteteve te programit qeverises ne pergjithesi, dhe perfshirjen e disa alternativave ne program, duke i shnderruar ato ne prioritet per pjesen e mbetur te mandatit qeverises”, tha dje Dule. I pranishem dje ne pervjetorin e festimit te krijimit te organizates OMONIA, kryetari i Partise Bashkimi per te Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, ka riperseritur edhe nje here ne drejtim te qeverise shqiptare kerkesen per regjistrimin e minoriteteve ne vendin tone. Ne fshatin e minoritetit grek Dervican, ne rrethin e Gjirokastres, Dule ka pohuar per gazetaret se “regjistrimi i minoriteteve nuk eshte nje kerkese vetem e PBDNJ-se apo organizates OMONIA, por nje obligim i vendit tone ndaj politikave integruese”. Per te, me gjithe kerkesat e perseritura ende nuk ka marre zgjidhje regjistrimi i minoriteteve. “Ka shume hapesira ende per te realizuar jo objektivat e OMONIA-s, por standardet moderne qe aplikohen ne te gjitha vendet e Bashkimit Evropian per trajtimin e pjesemarresve te minoriteteve te ndryshme”, ka pohuar Dule. Sipas tij, pikesepari guri i themelit per politikat ndaj pjesetareve te minoriteteve dhe respektimit te te drejtave te tyre eshte regjistrimi i pergjithshem i popullsise. Jemi vendi i vetem ne Komunitetin Evropian, ka vijuar Dule, qe ende nuk eshte zhvilluar konform standardeve nje regjistrim te pergjithshem te popullsise.

(Koha Jone)

No comments: