Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Wednesday, February 13, 2008

SHKRIMTARI DHE DIKTATORI ...

... U bene tashme pothuajse njëzet vjet qe emri i Kadaresë, me shume nga vete shqiptaret, pra nga bashkëkombësit e tij, se sa nga te huajt, po zihet ne goje e përflitet me nje zell e cinizëm te rralle, nga njerëz te zgjuar e ordinere. Rralle ka ndodhur qe gjate kësaj periudhe, te flitet e te diskutohet kaq shume për ndonjë personalitet shqiptar, përshirë këtu edhe vete shefin e diktaturës, Enver Hoxha. Perse ka ndodhur e ndodh kjo? Se pari, mendoj, nga vete roli, vendi dhe personaliteti i jashtëzakonshëm dhe unikal i I. Kadaresë ne boten moderne shqiptare. Se dyti, sepse asnjë shqiptar i shekullit te kaluar, përfshirë edhe fillimet e këtij qe përjetojmë, (pra te shek. XXI), nuk arrit te marre dimensione te tilla botërore.
Njeri, ne fakt, tentoi te mbetej ne histori. Ai ishte Enver Hoxha, i cili e çoi nje popull te tere drejte katastrofës, duke u bere kështu arkitekti gjakatar i nje prej diktaturave me te egra te Lindje Komuniste. Por, Enver Hoxha, megjithë zullumet qe beri, mbeti i panjohur. Për arsye se, ata qe e njohën dhe bëne jehone për te, ishin kryesisht grupe marksiste-leniniste e qarqe te majta pa autoritet, te cilat jo vetëm qe ishin ne minorance por edhe perënduan shpejt, ne kushtet e zhvillimit te shoqërisë se konsumit si edhe transformimeve te medha pozitive te kapitalizmit. Ndërkohë, persë i përket krimeve te tij, (Enver Hoxhës) Shqipëria ishte nje vend aq i vogël dhe i parëndësishëm,sa qe figura e këtij diktatori, mbeti e vazhdon te mbetet po aq i panjohur sa edhe vendi qe shtypi egërsisht.
Pra, nga këta dy njerëz që shënuan historinë e Shqipërisë gjate kësaj periudhe, vetëm Ismail Kadareja, mbeti personalitet i shënuar dhe i njohur ndërkombëtarisht. Duam apo s'duam ne, na vjen maraz apo lumturohemi, ka qene apo s'ka qene komunist, i ka shërbyer apo jo diktaturës, emri dhe vepra e tij tashme kane marre dhenë dhe ai qe e lexon atë, ne tren, autobus, ferry, avion apo tram, ne New-York a ne Indi, shtrire ne nje lendinë ne Bolivi, apo ulur ne shkallet e Sacre-Coeur ne Paris; ai qe bën nje pushim mbi gurët antike te Panteonit ne Athine apo qe gëlltit i uritur nje hamburger rrugëve te Bangkokut, ai shtrire ne nje divan te ngrohte ne nje studio te Stokholmit ... ai, pra, i kudondodhuri ne këtë bote e cila po behet gjithmonë e me vogël, as qe do t’i a dije se ç’shkruajnë shqiptaret për autorin e librit qe kane ne duar. Pra, për Ismail Kadarenë.
Ne fakt, është po e njëjta gjë qe na ndodh edhe ne ! A duam, t’i dimë ne, bie fjala, se ç'zabrahan ishte Balzaku, se sa here ne dite e tradhtonte gruan Mopasani, se si mbështeste te kuqte komuniste Xhek Londoni, se si simpatizonte nazistet Celine, se si shkruante për Stalinin Lui Aragoni, sa i lig ne shpirt ishte Goethe etj. A e pyet veten për ndonjë gjë te tille, ndonje prej nesh? A e flak, ndokush, tej me neveri nje libër, bie fjala, shkruar nga Maksim Gorki, Xhek London, Janis Ricos, Zhorzh Amado, Pablo Neruda e plot te tjerë qe tani s'me vijnë nder mend, për faktin se ata kane qene komuniste apo simpatizantë te se majtës ?
... Mjaft, pra, me këto idiotësira, duke gërmuar e shpifur gjithë këto mitologjira ! Mjaft, me këto mediokritete! Turp (ti iu vije atyre njerëzve, individëve e qarqeve qe ndjejnë nje kënaqësi te tille te neveritshme, duke goditur njerëzit e shquar te kombit. Boll me, me shkrime, britma e veprime prej linçuesish, se kështu po na neveritni edhe vete Atdheun). Mjaft, duke lëshuar jarge, duke i rene gjoksit e bërtitur për fatet e tij. Ju, njerëz te vegjël e meskine, njerëz hiç! Mjaft me gëzime te tilla te provokuara nga zbulimi i "faktit" ( kjo është e reja e ditëve te fundit ) qe nene Tereza s’është shqiptare, por indiane. Kështu deklamonte, plot patetizem, nje gjarpër i zi këto dite, ne nje nga forumet e internetit. Dhe gëzohej, ai njeri i shkrete se, duke mohuar origjinën e Nene Terezës po i kishte bere nje shërbim te madhe kombit ...
Pra,boll me këto shpifje te neveritshme ! Beni te kundërtën, mbrojini vlerat e kombit ! Dilni dhe mbrojeni atdheun, ju, qe dite e dite i këndoni atij, ju rapsodë çiftelish e polifonistë labe. Ju mbrojtës trima e sypatrembur te Kosovës e Çamërisë, ju poete e prozatore atdhetare, ju qe jeni lavdia e krenaria e kulturës bashkëkohore shqiptare, ju qe ju digjet xhani për mëmëdheun qe larg nga mërgimi i mallkuar. Ju, o te pagjume, qe s’flini as dite e as nate e po treteni për te! Ngrihuni, pra dhe mbroni vlerat e kombit, mos qëndroni tulatur, Ju kryetare te nderuar te mijëra e mijëra shoqatave te kombit me te shquar ne bote. U thoni JO kalorësve te tille te vrerosur, kufomave te tilla qe hiqen zvarre, nje nje"beteje" tashme te humbur e qe, sigurisht, s'do ta fitojnë kurr�� ... Amen ! Allahu ekber !Shenim:

No comments: