Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Thursday, March 20, 2008

Μιχάλης Χρ. Παντούλας Προς : Την «ΟΜΟΝΟΙΑ», τις Ομοσπονδίες, τις Αδελφότητες και τους Συλλόγους των Βορειοηπειρωτών

send by ["perdikis"[dperdiki@otenet.gr]

Προς : Την «ΟΜΟΝΟΙΑ», τις Ομοσπονδίες, τις Αδελφότητες και τους Συλλόγους των Βορειοηπειρωτών

ΚΟΙΝ: Μ.Μ.Ε.

Αγαπητοί πατριώτες,

Σας κοινοποιώ αντίγραφο ΕΡΩΤΗΣΗΣ μου για τη μη παροχή συντάξεων του ΟΓΑ στους Β.Η. που ζουν μονίμως στα πατρογονικά τους εδάφη στην Αλβανία, καθώς επίσης αντίγραφο της ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ της αρμόδιας Υπουργού κ. Φάνης Πάλλη – Πετραλιά.

Από το περιεχόμενο της απάντησης γίνεται εμφανές ότι η Κυβέρνηση της Ν.Δ. συνειδητά δεν χορηγεί πλέον τη σύνταξη του Ο.Γ.Α. στους Β.Η. που ζουν μονίμως στην Αλβανία, υποστηρίζοντας ότι τη σύνταξη αυτή τη δικαιούνται μόνο όσοι διαμένουν στην Ελλάδα. Ουσιαστικά η Ν.Δ. καλεί τους Β.Η. να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους. Τέτοια πολιτική δεν θα τολμούσαν να θέσουν σε εφαρμογή ούτε οι πλέον νοσηροί εγκέφαλοι των Αλβανών εθνικιστών. Το κάνει, δυστυχώς, η ελληνική κυβέρνηση. Η ανατροπή της πολιτικής αυτής είναι εθνικό καθήκον όλων μας.

Με πατριωτικούς χαιρετισμούς

No comments: