Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Friday, April 11, 2008

Bollano: Policia na riktheu '97-en


(sipas Koha Jone-11-04-2008)

Kryetari i Bashkise se Himares, e krahasoi incidentin e djeshem mes disa banoreve vendas dhe policise si nje perseritje "shume me te eger te ngjarjeve te 11 viteve me pare". Ne nje deklarate per "Koha Jone", Bollano tha mbreme se efektivat e postes policore te Himares hapen zjarr, duke krijuar kaos dhe tmerr ne Himare. "Ajo qe ndodhi ne Himare, pavaresisht motivit, ishte krejtesisht e papranueshme. Policia e postes se Himares hapi zjarr ne ajer ne mes te qytetit, duke terrorizuar banoret. Nje ngjarje e tille nuk kishte ndodhur as ne vitin 1997, as atehere nuk pati kaq shume qitje me arme zjarri nga ana e policise", krahasoi Bollano.

Mbremjen e djeshme, ne oren 22:15, Bollano tha se gjendej ne qender te Himares, ku kishte dale per t'u takuar me banoret vendas, te cilet ishin kthyer nga Vlora, pas incidenteve te atjeshme. "Une ndodhem mes banoreve te sapokthyer per te folur me ta mbi ate cka ka ndodhur dhe verejta se ata jane shume te irrituar", deklaroi kryetari i bashkise himarjote.

Duke mos komentuar cfare ndodhi mes banoreve dhe policise, pasi, sic tha, "nuk e kam ende informacionin e nevojshem", Bollano e cilesoi me kembengulje punen e postes policore te Himares si "te papranueshme dhe te pajustifikueshme". Bollano foli dhe mbi shoqerimin e aluduar te kusheririt te tij Robert Bollano. Sipas kryebashkiakut, i afermi i tij, Robert Bollano, nuk ishte i perfshire ne incident. "Roberti nuk ka asnje lidhje me ngjarjen. Ai u gjend aty per shkak te njohjeve me dy personat e tjere", sqaroi Vasil Bollano.

5 comments:

Kyritsis said...

Policet kane dale ne rruge me automatik duke qelluar ne ajer me bresheri. as ne Afganistan, policia nuk rreagon ne kete menyre ne mes te popullit. Nje polic i ka vene pistoleten ne koke Robert Bollanos duke i thene se do ta vriste, pra nje punjones policie i ve ne koke armen nje qytetari te paarmatosur dhe e kercenon me jete. Me pas polici tregonte me mburrje se ishte nga Gorishti duke vazhduar me kercenimet e tij se nuk do ta lejonte Robertin te kalonte qafen e Llogarase pa pasur pasoja per incolumitetin e tij.

Anonymous said...

Sa dine matematike gazetat shqiptare:

Cilado qoftë e vërteta për incidentin në bulevard, nga të gjitha burimet saktësohet se pas përleshjes në bulevard, policët kanë vrapuar drejt postës, por pas tyre janë turrur edhe një grup i madh njerëzish, që sipas dëshmitarëve mund të ishin më shumë se 70.(gazeta Shqip)

Nje grup prej 60 banoresh te Himares sulmojne me gure posten e policise (Koha jone)

Policia qëllon me armë në ajër për të larguar turmënprej 50 banorësh të armatosur me gurë dhe me shkopinj (Shekulli)

The situation became very critic where the people of Himare begins to joint all together protesting in peace about 400 people across Police Department Building (http://smarkos.blogspot.com/)

Anonymous said...

Vini re politiken konstante antihimarjote te disa gazetave shqiptare: cdo lloj ngjajre lidhet me
influencen greke

Stefaneli

Anonymous said...

Pafytyresine me te madhe e gjen tek gazeta Shekulli. Te ashtuquajturit "Gazetare" te kesaj gazete japin nje artikull tip zeri i popullit te viteve 70. Mungojne komentet dhe vleresimet e ngjarjes nga "autoret" dhe pjesemarres okulare.Per me teper paraqitet si proteste nje fotografi e marre diten e zgjedhjeve te 2006 ku qytetaret prisnin para qenres ku do numuroheshin votat.

s.ziu

Anonymous said...
This comment has been removed by a blog administrator.