Kush kerkon te largoje bustin e deshmorit te Gjuhes greke Aristotel Guma?

H προτομή του εθνομάρτυρα Αριστοτέλη Γκούμα

Procedeengs of The III Panhimarjot Conference -

http://www.himara.eu/adver/KHimariot/konferenca3_1.html

Llambro Ruci shvlefteson "argumentat" e Kristo Frasherit, Luan Malltezit, Shaban Sinanit etj

Le të thonë sa të duan Kristo Frasheri, Luan Malltezi, Shaban Sinani etj.se gjuha e parë në Himarë është shqipja dhe më pas greqishtja. E kjo është thënë qartësisht, por vendosmërisht, pa ekuivoke dhe duke e faktuar

Regjistrimi i popullsise-Presidenti Topi: presione nga qarqe ultranacionaliste

“Ndjeshmëria e madhe është sepse nga individë të qarqeve ultranacionaliste tentohet të bëhet një politikë presioni dhe deformacioni të një procesi që duhet të jetë nacional dhe ligjor” Presidenti la të kuptohej se ai ishte ishte edhe për deklarimin e lirë të etnisë dhe fesë

Ivanov: "ende në rajonin tonë qarqet ultranacionaliste veprojnë në dëm të vendeve të tjera".
(Shqip)

In contrast with 52-personality peticion, in the report of Europian Commission it is said that:

There is a lack of accurate data on minorities in Albania. This situation is expected to be addressed by the conduct of a population census in 2011, respecting international standards including the principle of free self-identification. This census will include optional questions on the ethnic origin, religious affiliation and mother tongue of respondents.

Pse nuk i jepet shtetesia shqiptare fortlumturise se tij Anastasios?

Lufta midis civilizimeve ne Shqiperi e gjen shprehjen ne luften frontale te qarqeve ateiste dhe antikrishtere qe perfaqesohen deri ne kupolen e shtetit per 20 vjet rresht dhe kontrollojne totalisht mediat.
S ipas raportimeve te ShIK-ut dhe shtypit, fondametaliste musilmane kane marre shtetesi shqiptare, kurse kryepeshkopi dekorohet nga Presidenti por ende nuk i ploteson kushtet per shtetesi megjthe qendrimin permanent prej 19 vjetesh ne Shqiperi !!!!


Saturday, May 17, 2008

Axhenda e Zhvillimit te Konferences se Dyte PanHimariote e Himare, 24 Maj 2008, ora 9.00

(post by K. Jorgji

Ora 9.00 Regjistrimi, shperndarja e materialeve te konferences.

Ora 9.30 Hapja e konferences, nga Drejtuesi i Projektit, z. Spiro Thodhorjani

Ora 9.35 Pershendetja nga Shoqata “Bashkimi Himariot”

Ora 9.45 Pershendetja nga Kryetari i Bashkise Himare, z. Vasil Bollano

Ora 10.00 REFERIMET

“NDERTIMI I VIZIONIT PER PRIORITETET E ZHVILLIMIT TE RAJONIT TE BREGDETIT”

Pjesa I

Ora 10.00

1. ”Shumellojshmeria e rezervave natyrore bregdetare dhe mundesite reale per zhvillimin e tyre ne dobi te turizmit”

Niko Pano*, Alfred Frasheri, Lefter Kashta, Sajmir Beqiraj, Adem Hyseni.

Ora 10.15

2.Aspekte te zhvillimit te burimeve natyrore dhe potenciali i burimeve te energjise. Spiro Thodhorjani*, Riza Aleti, Pellumb Berberi

Ora 10.30

3.Kërkesat ne rritje te zhvillimit te turizmit ne zonen e Bregdetit dhe te Himares”. Matilda Andoni*, Enea KUMI, Stefan Mato.

Ora 10.45

4. “Zhvillimi i infrastruktures dhe ndikimi ne zhvillimin e Turizmit

Renato Konomi*, Perparim Hoxha, Marjeta Cili, Niko Nesturi

Ora 11.00

5. Zhvillimi i industrise se ullirit dhe sfidat e se ardhmes.

Dhimiter Panajoti*, Kristaq Jorgji, Polo Cakalli

Ora 11.15

6. "Bujqesia biologjike nje alternative per zhvillimin e bujqesise dhe agro-turizmit te zones se bregut" Enver Isufi*, Thanas Ruci, Mendim Bacaj.

11.30-12.00 Pushim Kafe

Pjesa II

Ora 12.00

7. “Projekte te qeverisjes lokale per zhvillimin e zones Bregdetare te Himares dhe investimet”

Vasil Bollano*, Priamo Bollano, Stefan Mato, Maksi Rrapo

Ora 12.15

8. Aspekte te mbrojtjes mjedisore per nje zhvillim te qendrueshem te turizmit ne bregdet

Romeo Hanxhari *, Bashkim Cela, Kristaq Jorgji

Ora 12.30

9. Plani i Zhvillimit dhe Menaxhimi i zines Bregdetare –

(Banka Boterore)

Ora 12.45

10. Vleresimi i rezervave ujore te zones Joniane dhe mundesite e perdorimit maksimal te tyre.

Perparim Hoxha*, Gogo Gjivogli*, Niko Pano, Spiro Thodhorjani

Ora 13.00

11. Rreziqet natyrore ne zonen Joniane dhe vleresimi potencial i tyre.

Nikolla Konomi*, Perparim Hoxha, Vangjel Mustaqi

Ora 13.15

12. Probleme te zhvillimit te zones Joniane. EDEM/USAID,

Ora 13.30

13. Leximi dhe miratimi i Rezolutes se konferences - Kristaq Jorgji

Ora 14 Mbyllja e konferences

---------------------------------------------------------------------------------------------

NJOFTIM

Diten e Djele, date 25 Maj 2008, duke filluar nga ora 11.00,

Bashkia Himare ne bashkepunim me Shoqaten e Vajit Ushqimor (AOA), USAID/EDEM dhe biznesin vendas organizon per here te pare ne Himare

Diten e Vajit te Ullirit dhe Turizmit

Në këtë aktivitet do të ndiqni:

* Ndarjen e çmimeve te konkursit te 4-te kombetar te vajit te ullirit

* Minipanair me pjesemarrjen e prodhuesve te vajit te ullirit

* Prezantim te kompanive turistike te zones se bregdetit.

No comments: